Snáď ani neexistuje taký fanúšik automobilov značky Škoda, ktorý by nevedel, ktorý model škodovky bol medzi škodováckymi motoristami známy pod prezývkou Tudor.
Číselné označenie zaokrúhlene označuje zdvihový objem motor tohto modelu, ktorý bol 1 089 kubických centimetrov.
Minulú sobotu uplynulo presne 70 rokov od chvíle, keď bol v mladoboleslavskom závode firmy Škoda dokončený prvý automobil Škoda 1101 alias Tudor.
Model 1101 nadviazal na prednosti modelov Popular a Rapid
„Škoda 1101 zahrnovala a rozvíjala prednosti niekoľkých vývojových generácií modelov Popular a Rapid, vďaka ktorým sa značka Škoda stala už v roku 1936 najväčším výrobcom i exportérom automobilov vo vtedajšom Československu.
Tudor však svojich predchodcov výrazne prekonal," povedala vedúca Múzea Škoda Andrea Frydlová. Model 1101 vynikal na svoju dobu atraktívnym dizajnom i modernou technickou koncepciou.
Zahrnovala chrbticový, vpredu rozvidlený rám podvozku, nezávislé zavesenie všetkých kolies, účinné hydraulické brzdy a úsporný 1,1-litrový štvorvalcový motor, vyvíjajúci maximálny výkon 23,5 kW.
Názov Tudor vznikol z anglického two-door
Základom pestrej ponuky rôznych vyhotovení modelu 1101 tvoril v roku 1946 dvojdverový uzavretý automobil. Takáto verzia sa v angličtine označuje two-door, čiže dvojdverový, z čoho fonetickým prepisom vzniklo naše slangové označenie Tudor.
Zaujímavosťou je, že termínom Tudor sa označovala neskoršia štvordverová verzia (sedan), ktorá sa od roku 1949 stala najrozšírenejším variantom, ktorý ako služobné auto využívali aj československé ministerstvá či zastupiteľské úrady.
Roadster s deleným čelným sklom
Tudor sa dodával aj v dvoch otvorených verziách. Prvou bol kabriolet (či skôr polokabriolet) s dverami v pevných rámoch a sťahovateľnou textilnou strechou.
Druhou bol roadster, ktorý sa od ostatných verzií odlišoval dvojdielnym čelným sklom šípového tvaru a bezrámovými dverami. Karoséria síce bola štvormiestna, ale zadné sedadlá boli len takpovediac núdzové – dnes sa takéto usporiadanie označuje ako 2+2.
Premiéra na autosalóne v Paríži
Všetky tri spomenuté verzie mali medzinárodnú premiéru na parížskom autosalóne v septembri 1946. Samostatnú kapitolu v histórii Tudoru predstavovali špeciálne verzie 1101 VO (vojenský otvorený) a 1101 P (pohotovostný).
Tieto deriváty Tudoru využívali bezpečnostné zložky viacerých štátov, vrátane Portugalska, Saudskej Arábie a Egypta. Tudor sa vyrábal aj ako sanitka, dodávka i kombi.
Export do 76 krajín
Po modernizácii bolo oficiálne číselné označenie Tudora zmenené na 1102. V období od roku 1946 do skončenia výroby v roku 1952 bolo vyrobených 66 904 vozidiel Tudor civilnej verzie a 4 237 vozidiel špeciálneho vyhotovenia pre ozbrojené zložky: Temer dve tretiny produkcie vozidiel Škoda 1101/1102 bolo vyvezených, a to do 76 krajín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.