Preto približne pred piatimi rokmi nastal v tejto oblasti boom a starostovia obcí sa chytili možnosti za európske peniaze chrániť svoje obce a občanov pred mokrým živlom. Protipovodňové opatrenia sa v obciach najmä Prešovského kraja stávajú, alebo už stali realitou.
Mnohé obce oslovili dotknuté organizácie a napríklad Slovenský rybársky zväz požadoval ponechanie aspoň dna potokov v prirodzenom stave, nanajvýš sa do dna mali uložiť spevňovacie prahy.
Tam kde obce išli do akcie bez toho, aby oslovili zložky ochrany prírody, alebo profesionálnych pracovníkov Slovenského rybárskeho zväzu, potom vykonali i takéto úpravy potoka, ako vidíte na snímke v obci Čirč v okrese Stará Ľubovňa.
Zdalo sa, že podobné stavebné úpravy vodných tokov poplatné v 60. a 70. rokoch minulého storočia budú už minulosťou, ale nie len v Čirči na pstruhovom potoku Čirčanka, ale aj v iných častiach Slovenska sa podobné úpravy potokov objavili v minulom roku a boli dokonca odprezentované v hlavnom spravodajstve televíznych kanálov ako pozitívne prípady ochrany občanov.
Veľká kapacita upraveného potoka ochráni síce do určitej miery obec, ale na úkor toho, že na takomto úseku potoka na kamennej dlažbe už trvale zabývaného pstruha potočného ťažko uvidíte!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.