Ak si myslíte, že toho máte veľa, poteší vás, že to je omnoho menej času, ako týmto prácam venovali naše babičky. Tie pri domácich prácach strávili týždenne 50 až 60 hodín.
Najnovšie výskumy dokázali, že upratovaním domácnosti trávime menej času, než naše staré mamy. Ženy vo Veľkej Británii skrátili dobu domácich prác o celú polovicu oproti roku 1965. Žehlením, upratovaním, varením, nákupmi a praním trávia v priemere 18 hodín týždenne. Podobne sú na tom podľa prieskumu Američanky a ženy z našich končín, teda Češky a Slovenky. Kým výskum z roku 2005 uvádzal, že ženy sa venovali starostlivosti o domácnosť v priemere 22,5 hod. týždenne, v posledných rokoch pribúda žien, ktoré tento čas stlačili na maximálne 20 hodín.
Do toho sú zahrnuté jednak fyzické práce, ako aj manažment celého tímu zvaného rodina - teda rozhodovanie, kto kedy koho odvezie na krúžok, vyzdvihne zo školy, kedy treba nakúpiť a podobne.
Dôvody, prečo sa tento čas znížil, sú jednoznačné - máme k dispozícii práčky, sušičky, mikrovlnky či vymakané čistiace prostriedky a ponožky s dierami väčšina ľudí proste vyhadzuje, štopkanie už nie je v móde. Americká sociologička Seren Evans Charringto upozornila aj na to, že dnes sa už na vypulírované obývačky až tak nepozerá. „Dnešní šudia nie sú pod takým tlakom, ako generácia našich rodičov a prarodičov, pre ktorých domácnosť bez poškvrny symbolizovala určitý spoločenský status," skonštatovala.
A čo robíme s „ušetreným" časom? Nuž, rozhodne ho netrávime tak, ako by sme chceli. Väčšina z nás je totiž v zamestnaní omnoho dlhšie, ako to bolo za generácie našich rodičov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.