Zberateľstvo preniklo do pivovarníctva už pred mnohými desaťročiami. Prirodzeným vývojom vznikol samostatný zberateľský odbor labológia, ktorý sústreďuje zberateľov pivných suvenírov. Málokto vie, že jedinečný a pomerne málo známy výraz pochádza zo slova „label“ - etiketa. V dnešnej dobe sa zbierajú pivné nálepky, poháre, podpivníky a ďalšie kuriozity. O tom, že jednotlivé zberateľské odbory sú neoddeliteľné sme sa už niekoľkokrát presvedčili.
Prijali sme pozvanie 6. apríla na tlačovú konferenciu, ktorú usporiadal predseda občianskeho združenia Košický dukát JUDr. Vladimír Gürtler. Pri tejto príležitosti sa rozbehli varné tanky, pivo začali variť už o šiestej ráno. Prítomný bol vrchný sládek Maroš Padre Hajduk (na snímke vľavo) a spolumajiteľ pivovaru Hostinec a reštaurácie Camelot Peter Škripko (na snímke vpravo). Od pána Škripka sme sa dozvedeli, že ide o belgický typ horkého nápoja s peknou žltou farbou s názvom Košický dukát. Pivo získa skvelé vlastnosti vďaka chmeľom Hallertauer Tradition a Styrian goldings. Špeciálne kvasinky doviezli z Českej republiky, aby dosiahli čo najlepšiu kvalitu. Suroviny budú variť podľa receptu 2 dni v 500–litrových nádobách, kým nenaplnia 1000-litrový tank. Predseda združenia Košický dukát spolu s autormi mincí Branislavom Rónaim, Romanom Lugárom, sládkom a s ďalšími hosťami pokrstia jedinečným pivom nové dvojdukáty. Košičania môžu nový druh nápoja ochutnať v pivovare Hostinec už od 28. apríla. Pri platbe miestnou menou bude pivo lacnejšie o 19 centov.
Vrchný Sládek Maroš Padre Hajduk je zakladateľom kočovného pivovaru Padre Craft Brews. Ovplyvnila ho veľká Británia, varí pivá rôznych chutí v malých remeselných pivovaroch- Craft Beer, podľa vlastnej receptúry. Zo začiatku bol to iba koníček, ktorému sa venoval iba vo voľnom čase, dnes už patrí k profesionálom. Pivo Košický dukát navaril podľa vlastnej receptúry, ktorú spísal ráno pred pomletím surovín a naplnením tanku. Pripomenul, že varenie je náročné a trvá 8 až 10 hodín. Je rád, že prípravou nápoja jedinečnej chuti prispel k úspešnému projektu Košický dukát. K finálnemu produktu prispel aj kremnický medailér Branislav Rónai návrhom etikety (vpravo hore v bielom rámčeku), ktorú majster sládek podpísal. Veríme, že pivo lokálneho charakteru bude Košičanom chutiť a nové dvojdukáty sa budú Košičanom páčiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.