Výroba domácej kozmetiky je trend, ktorému podlieha čím ďalej tým viac žien. Uvariť si môžete krémy na telo a tvár, sprchové gély, šampóny, mejkap, ale tiež očné tiene.
Výhodou takejto výroby je podľa českej blogerky a odborníčky na domácu výrobu Michaely Suchej možnosť namiešať si krém „na mieru" a tiež fakt, o ktorom viete, že vám vyhovuje viac, alebo do zmesi primiešať vlastnú obľúbenú vôňu.
Bez konzervantov to nejde
Bez syntetických ingrediencií to však v podstate nie je možné.
„Ak chce niekto používať výhradne prírodné suroviny, skončí pri olejoch, esenciálnych olejoch a kvetinových vôd - tým ich portfólio pomaly končí. Synteticky vyrábané sú totiž už emulgačné vosky - aj keď sú z prírodných surovín, inak ako umelo ich nevyrobíte," popisuje blogerka, ktorá si vlastnú kozmetiku vyrába už sedem rokov.
Púšťať sa do zložitejších kombinácií je navyše veľké riziko.
„Konzervanty nie sú, až na výnimky, úplne prírodného pôvodu, ale výrobky, v ktorých je vodná fáza, sa bez konzervantov proste nezaobídu. Môžete pleti veľmi ublížiť. Vždy ma desí, keď vidím recept na krém obsahujúci vodu, v ktorej nie je konzervant. On síce môže vyzerať dobre, ale bez konzervantov sa v ňom všetko začne množiť už po troch dňoch. Najhoršie je, že ich nie je vidieť ani cítiť, čo samozrejme neznamená, že tam nie sú."
Pusťte sa do toho
Pri výrobe balzamu na pery si vystačíte len s jednou miskou, pretože sa skladá len z olejovej fázy.
Práve preto, že v zmesi nie je vodná fáza, nie je potrebné použiť konzervant, postačí vitamín E. Vedľa klasických čistých balzamov si môžete vyrobiť i tónované pomocou farebných prvkov.
Najlepším olejom na balzamy je ricínový, pretože dobre nesie pigmenty, je viskózny, zvláčňuje, hojí drobné ranky a na perách robí príjemný „mokrý efekt".
Hotový balzam môžete naliať buď do špeciálnych túb alebo do akejkoľvek nádobky.
Autor: idnes.cz, kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.