Rekonštrukcia Ázijskej triedy na Sídlisku Ťahanovce sa oproti plánom pretiahne. No nie kvôli nečakane nestabilnému podložiu, ako mylne informovali niektoré médiá. Skutočným dôvodom je objav, aký nikto nepredpokladal.
Koncom marca sa na Sídlisku Ťahanovce začala rozsiahla rekonštrukcia Ázijskej triedy od Metra po bývalú otočku autobusov na Európskej triede.
Vyžiadala si ju kompletná výmena vozovky a časti priľahlých chodníkov či obrubníkov, úprava priechodov pre chodcov i nástupných plôch MHD a rekonštrukcia odvodňovacích zariadení.
Inžinierske stavby sa do práce pustili s takou intenzitou, že mnohí Ťahanovčania označili trojmesačný termín na dokončenie rekonštrukcie za zbytočne prehnaný. N
a stavenisku sa od rána do večera pohybovali desiatky ťažkých mechanizmov a a percento postávajúcich robotníkov bolo oproti podobným akciám len mizivé.
Po vari dvoch týždňoch sa ale všetko zmenilo. Pracovať nejaký stroj bolo vidieť len sem-tam a robotníci ak na stavenisku nepostávali, tak z neho úplne zmizli.
Po pár dňoch sa v niektorých médiách objavila informácia, že spomalenie, ak nie úplné zastavenie prác spôsobilo nestabilné podložie a spodná voda, s ktorých výskytom nikto nepočítal. Kým vraj projektanti vymyslia, čo s tým, práce musia týždeň či dva počkať.
Včera sa nám podarilo zistiť, že skutočnou príčinou zastavenia prác je niečo iné.
"Keď bagrista v hĺbke asi jedného metra narazil na prvú kosť, myslel si, že je to nejaký neoznačaný hrob ešte z druhej svetovej vojny," povedal nám Gustáv Vykopávka, vedúci tímu archeológov, ktorí od stredy vykonávajú na stavenisku hĺbkový prieskum.
"Urobil dobre, že policajti, ktorých bagrista zavolal, nám kosť poslali na rozbor. Zistili sme, že jej vek je asi 1 300 rokov, teda jej majiteľ žil niekedy okolo roku 710. To je približne začiatok stredoveku."
V stredu nabehli na stavenisko archeológovia a miesto nálezu prvej kosti preskúmali. To, čo zatiaľ objavili, ich doslova šokovalo a smelo tento nález označili za objav storočia na Slovensku. Postupne v troch vrstvách pod sebou odkryli 253 kostier mužov, žien i detí. A nielen to.
"Zaradenie náleziska do obdobia stredoveku nám potvrdilo aj vykopanie množstva predmetov, ktoré preukázateľne patria do tejto doby. Boli to rôzne nádoby, zbrane i šperky, ktoré sa v tom čase pochovávali spolu s ich majiteľom. A keďže sa nachádzali vo vrstvách, vyplýva z toho, že toto miesto slúžilo niekoľko storočí ako pohrebisko," prezradil Vykopávka.
Čo je pre Ťahanovčanov zlá správa, je fakt, že archeologický výskum sa iba začal a podľa šéfa archeológov je ťažké odhadnúť, dokedy potrvá.
Nie je vraj vylúčené, že sa rozšíri aj na plochy, ktoré vôbec nebolo v pláne rozkopať.
Obyvateľov sídliska preto prosí o trpezlivosť minimálne do konca apríla, kedy bude vedieť povedať o možnom termíne ukončenia archeologického prieskumu viac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.