Najmä my, ženy, pokladáme za prirodzené dopriať pokožke pravidelný peeling, ktorým ju zbavíme odumretých buniek, upchatých pórov a iných nečistôt a docielime hladkú a zdravšiu pleť. Rovnakú pozornosť si zaslúžia aj naše zuby. Na hladkom povrchu sa totiž uchytí oveľa menej nebezpečných baktérií.
Vystavené nečistote
Konzumáciou jedál a nápojov vystavujeme zuby neustálemu znečisťovaniu. Aj preto je dôležité venovať ich stavu veľkú pozornosť. Najväčšími znečisťovateľmi našej skloviny sú cigarety, káva, čaj, červené víno či sójová omáčka. Pre dosiahnutie bielych zubov je možné podstúpiť niekoľko druhov ošetrení a zákrokov.
Prvý spôsob je mechanický, ide o obrusovanie zubov, ktoré zo skloviny odstráni povrchový nános z jedál, nápojov či cigariet. Používajú sa na to abrazívne bieliace zubné pasty, ich účinok však nie je zaručený.
Radikálnejšou metódou je metóda chemického bielenia. „Bielenie zubov je chemický proces, počas ktorého sa pôsobením peroxidu vodíka v kryštálovej mriežke skloviny zosvetľuje vnútorná farba zuba," vysvetľuje Eva Kovaľová, dentálna hygienička.
Treťou a účinnou mechanickou metódou odstránenia nečistôt z povrchu zubov je pieskovanie, takzvaný air flow, ktorý je čoraz populárnejší medzi pacientmi aj odborníkmi.
Pieskovanie nie je bielenie
Tak, ako peelingom v oblasti tváre odstraňujeme nečistoty z povrchu pokožky, tak odstraňuje pieskovanie nečistoty z povrchu zuba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.