Syn významného sochára Branislav Rónai pokračuje v rodinnej tradícii, ku ktorej neodmysliteľne patrí plošné a plastické rytie kovov.
Od skvelých kremnických medailérov sme dostali pozvanie na atraktívnu výstavu, ktorá sa konala 18.3.2016 v súkromnej galérii ARTeSKa. Na vernisáži boli prítomní autor projektu Miroslav Rónai a syn Branislav. Ú
spešní umelci poskytli pre denník Korzár zaujímavé informácie o svojej tvorbe. Program bol obsiahly, dnes uverejňujeme úvodnú časť nášho rozhovoru.
Prvé úspechy
Od Miroslava Rónaia sme sa dozvedeli, že prvé úspechy dosiahol ešte pred rozpadom federácie. Po Nežnej revolúcii vypísala Štátna banka československá konkurz na návrh 10-korunových mincí.
S portrétom T. G. Masaryka spolu s námetom štátneho znaku sa M. Rónai(na snímke vpravo) prihlásil na verejnú anonymnú súťaž s výtvarným návrhom mincí.
Sadrové modely sa porote páčili, centrálna banka návrhy prijala. Desaťkorunové federálne mince s portrétom T. G. Masaryka obiehali v bývalom Československu od roku 1990. Sú známe rôzne varianty signatúr „M.R“ a „RONAI“, ktoré sa líšia iba v niektorých drobných detailoch.
K najväčším atrakciám patria zlaté a strieborné repliky, ktoré sú dostupné iba v limitovanom náklade. Okrem legendárnych mosadzných desaťkorún vypracoval medailér aj umelecké návrhy štátnych symbolov, ktoré sú nosným námetom reverzu všetkých drobných obehových mincí z roku 1991 a 1992.
K zahraničným úspechom patria návrhy mincí 3 a 5 pessos s portrétom Ernesta Che Guevary. Niektoré z nich dodnes obiehajú na Kube. Okrem bežných návrhov sa M. Rónai venuje aj tvorbe medailí, insígnií a vyznamenaní.
Úspech mu priniesol návrh Radu Bieleho dvojkríža. Má rád históriu, obľubuje renesanciu a impresionizmus.
Výmena dvoch generácií
Momentálne pracuje M. Rónai v slobodnom povolaní. Vyrastal v Kremnici, už od detstva mal blízky vzťah k medailérstvu. Plošné a plastické rytie kovov vyštudoval na strednej umelecko-priemyselnej škole v Kremnici u profesora Milana Ormandíka a u akademickej maliarky Terézie Brezany Kružlicovej. Dlhé roky bol zamestnaný v umeleckom ateliéri mincovne.
Tvorbe sa venuje profesionálne aj Branislav Rónai (na snímke vľavo). Syn legendárneho umelca absolvoval na škole úžitkového výtvarníctva študijný odbor plošné a plastické rytie kovov u Pavla Karoyliho.V mincovni sa zamestnal v roku 2011.
V kremnickom ateliéri došlo k výmene generácií, syn Branislav pokračuje v rodinnej tradícii. Vďaka dvom medailérom z jednej rodiny vznikla výstava, ktorá prezentuje najkrajšie diela oboch umelcov.
Ďalšie zaujímavosti z vernisáže výstavy si môžete prečítať na budúci týždeň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.