Popri predpísanej liečbe možno zmierniť prejavy alergickej nádchy aj dodržiavaním niekoľkých zásad.
1. Pred sezónou treba navštíviť alergiológa a užívať alergénovú špecifickú imunoterapiu. Sezónnu liečbu treba nastaviť aspoň desať dní pred začiatkom sezóny.
2. Podráždenú nosovú sliznicu upokojíte prepláchnutím mierne slaným roztokom.
3. Prejavy alergickej nádchy možno potlačiť voľnopredajnými nosovými kvapkami. Lekári však varujú pred ich prehnaným používaním. Na mnohé postupne vzniká návyk, ktorý môže zdravotný stav zbytočne skomplikovať.
4. Peľovú alergiu často sprevádza bolesť hlavy. Rýchlu úľavu prinesie umytie tváre studenou vodou. Chlad rozpumpuje krvný obeh a uvoľní napätie. Pomáha aj vreckovka namočená v studenej vode, ktorú si alergik priloží na päť minút na krk.
5. V prírode treba nosiť slnečné okuliare, čiapku, šatku. Po návrate domov si treba opláchnuť vlasy, oči, nos čistou vodou. Neodporúča sa nosiť bradu a fúzy, alebo sa o ne treba poctivo starať. Peľové zrnká sa zachytávajú aj na oblečení s dlhšími vláknami alebo z mäkkej bavlny, alergikom sa počas sezóny neodporúča sušiť bielizeň vonku.
6. Mäkké kontaktné šošovky môžu absorbovať zo vzduchu peľ alebo prach. Oči sú potom neustále podráždené, slzia a svrbia. Riešením je vymeniť počas sezóny mäkké šošovky za tvrdé alebo jednorazové.
7. Podľa možnosti necvičiť v prírode pri najväčšom kvitnutí, prípadne treba zredukovať dĺžku pobytu. Ideálne je využiť čas po daždi, keď je koncentrácia peľových zŕn najnižšia, krátke prehánky však peľ naopak rozvíria.
8. Miestnosti treba dobre vyvetrať, utrieť prach namokro a zatvoriť okná. Na okná je vhodné nainštalovať peľové sieťky, ktoré dokážu odfiltrovať až 80 percent zŕn.
9. Zmierneniu príznakov pomáha správna životospráva, dostatok spánku a obmedzenie stresu, zvýšený príjem antioxidantov a vitamínov, hlavne vitamínu C.
10. Pre možnosť krížových reakcií nepoužívať z ľudového liečiteľstva med, včeliu kašičku a bylinkové čaje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.