Kto sa v uplynulých dňoch prechádzal centrom, ak sa dostal k Štátnemu divadlu, určite mu zrak padol aj na miesto, kde bola ešte vlani hrajúca fontána. Musel ostať v šoku, keď si uvedomil, že tam nie je. Namiesto nej sa mohol "pokochať" pohľadom na záhon žltých narcisov.
"Fontánu sme chceli zlikvidovať už vlani v jeseni, ale napokon sme ešte pár mesiacov počkali. Dôvodom na likvidáciu boli neustále sa množiace problémy, ktoré sme s prevádzkou fontány mali," prezradil nám priamo na mieste správca majetku Mesta Košice Ivan Pakľúč.
Na vysvetlenie dodal, že keď fontánu vtedajší primátor Rudolf Schuster v máji 1985 sprevádzkoval, bola pýchou mesta. Prúdili k nej davy zvedavcov, posedávali okolo a vychutnávali si príjemné melódie.
"Odvtedy sa však veľa zmenilo," pokračuje Pakľúč. "Obdivovateľov fontány ubúdalo, vandalov pribúdalo. A teraz nemyslím iba svadobčanov, ktorí sa po obrade chodili fotiť medzi kvapkami vody. Lebo neraz sa stalo, že nám nevesty podpätkami lodičiek poškodili rošty, po ktorých kráčali. Skôr som mal na mysli deti, ktoré neustále hádzali do bazéna nečistoty, ktoré ho zanášali a upchávali odsávacie trysky. Ich prečisťovanie každý mesiac vyťahovalo z mestskej pokladne tisíce eur. Mizli aj žiarovky z reflektorov po hladinou, zlodeji sa neraz dostali do miestnosti s ovládacím pultom a ukradli ho."
Verdenie mesta sa preto, hoci nerado, rozhodlo fontánu zlikvidovať. V marci ju demontovalo a predalo do Sniny, kde si ju vraj budú oveľa viac vážiť. Sninská samospráva za techniku, ktorá bola už dávno po záruke, zaplatila 25-tisíc eur.
"Po zlikvidovaní fontány sme riešili dilemu, ako využiť uvoľnený priestor. Nápadov bolo veľa a niektoré skutočne bizardné. Postaviť 80 metrov vysokú výhliadkovú vežu, z ktorej by bol výhľad na centrum alebo inštalovať kolotoč, aby sa mohli deti zabávať. Ktorýsi z poslancov navrhol bazén po fontáne iba trochu prehĺbiť a napustiť vodou, aby sa mali ľudia v letných horúčavách kde osviežiť," spomenul si Pakľúč na tri z množstva nápadov.
Napokon poslanci odhlasovali anketu. Zhodli sa, že o novom využití uvoľneného miesta by mali rozhodnúť samotní Košičania. Na webstránke mesta už od 1. apríla existuje možnosť navrhovať nápady a hlasovať o nich. Zatiaľ sa zapojilo približne 1 450 Košičanov. Až 90 percent z nich žiada návrat fontány na pôvodné miesto.
"Kým komisia vyberie víťazný návrh, Správa mestskej zelene naplnila priestor po fontáne hlinou a vysadila tam narcisy. Je ich vyše dve tisíc a ich úlohou je spríjemniť relaxujúcim návštevníkom centra sedenie na lavičkách," dodal na záver Pakľúč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.