Celosvetovo obľúbená Matka Tereza, ktorá zomrela v septembri 1997 vo veku 87 rokov, bude tohto roku vyhlásená za svätú.
Zázrak, ktorý Vatikán uznal, zadokumentovali v Brazílii. Išlo o uzdravenie 35-ročného muža z nevyliečiteľného stavu po ôsmich mozgových príhodách spojených s hydrocefalom.
Sedemčlenné kolégium lekárskych expertov vyjadrilo jednomyseľne, že toto uzdravenie je vedecky nevysvetliteľné. Udialo sa to 9. decembra 2008.
Vysokoškolsky vzdelaný muž bol v kóme a nachádzal sa v operačnej sále, no z technických príčin bola operácia na chvíľu pozdržaná.
Pri návrate do sály chirurg našiel pacienta sediaceho a pri plnom vedomí, bez predchádzajúcich symptómov. Jeho uzdravenie podľa všetkého u Boha modlitbami vyprosila Terézia z Kalkaty.
Ovplyvnili ju listy z Indie
Narodila sa ako Agnese Gonxha Bojaxhiu v macedónskom Skopje a vraj odmalička bola priam posadnutá myšlienkou na pomoc ľuďom, ktorí to potrebovali.
Najviac ju však ovplyvnilo, keď sa vďaka juhoslovanským kňazom zoznámila s listami misionárov z Indie a zistila, v akých hrozných podmienkach tam ľudia žijú.
A hneď mala jasno o svojej budúcnosti. Vedela, že chce pomáhať ľuďom v Indii. Spočiatku síce neplánovala vstúpiť do žiadnej rehole, no keď sa chcela dostať do Kalkaty, nemala iné východisko.
Hneď ako dovŕšila osemnásť rokov, odišla do Dublinu do kláštora loretánok a prijala meno Tereza, na počesť svätej Terézie z Lisieux.
Vnuknutie vo vlaku
V Indii spočiatku učila dievčatá zo strednej vrstvy dejepis a zemepis, no často s nimi chodievala na chudobné predmestia a úbožiakom rozdávala aspoň trochu jedla.
Hladné deti boli v uliciach Kalkaty bežným javom, s ktorým sa odmietala zmieriť. Pri jednej ceste vlakom prišlo vnuknutie a začula Boží príkaz.
„Bolo to nariadenie, absolútna istota. Vedela som, čo mám robiť, len som nevedela ako,“ porozprávala raz o zásadných chvíľach svojho života.
Najskôr požiadala Vatikán o uvoľnenie z rádu loretánok, no trvalo dva roky, kým sa mohla pripojiť k rádu dcér svätej Anny, ktorý pomáhal chudobným.
Ani to však úplne nenaplnilo jej predstavy. A tak si raz obliekla jednoduché bielo-modré sárí a odišla študovať zdravotnú školu.
Misionárky lásky
Začiatky Matky Terezy boli skutočne náročné. Nemala žiaden majetok, žiadne vybavenie, iba veľké odhodlanie.
A musela sa zmieriť s viacerými sklamaniami, ako keď sa pokúšala zachrániť ženu z ulice, dohryzenú od potkanov, no v nemocnici ju odmietli prijať.
Aj túto vec teda vzala do vlastných rúk a začala zriaďovať domy pre umierajúcich.
Jej myšlienka nadchla aj ďalšie ženy a v roku 1950 založila rád misionárok lásky. Vstávali za svitania, nasledovali ranné modlitby, omša v kaplnke a celodenná tvrdá drina.
Sestry nesmeli vlastniť žiaden majetok a slovo pohodlie vytesnili zo svojho života.
Ešte počas života Matky Terezy pozbierali na uliciach Kalkaty viac ako sedemdesiatpäťtisíc zomierajúcich, rozdávali jedlo, liečili chorých, učili negramotných a ujímali sa nechcených detí. Čoskoro sa rád rozšíril aj do iných krajín sveta.
Všetky peniaze jej boli dobré?
Nositeľku Nobelovej ceny za mier obdivuje celý svet. Ale má aj kritikov.
Mnoho ľudí sa nestotožnilo s jej radikálnym odmietaním antikoncepcie a interrupcií, ďalší poukazujú na to, že neskôr už Matka Tereza venovala viac času modleniu sa za chorých, ako priamej lekárskej pomoci.
Terčom kritiky sa stala aj za to, že na zriaďovanie nemocníc, hospicov a sirotincov jej boli dobré všetky darované peniaze, aj tie od známych diktátorov.
Drobná, len 151 centimetrov vysoká žena na kritiku odpovedala jednoduchými slovami: „Spočiatku som si myslela, že je potrebné obracať ľudí na vieru. Dnes viem, že mojou úlohou je milovať. Nič nevravím, keď ma kritizujú. Snažíme sa konať čo najlepšie a nechávame za nás hovoriť našu prácu.“
Citáty Matky Terezy
„Hlad na svete nie je preto, že nedokážeme nasýtiť chudobných, ale preto, že nedokážeme nasýtiť bohatých.“
„My, ženy, môžeme sa vyrovnať mužom, ak máme prostriedky a rozum.“
„Človek nežije iba z lásky, ktorú prijíma, ale hlavne z tej, ktorú daruje.“
„Ak práca nie je pretkaná láskou, je zbytočná.“
„Chudobu sme stvorili my, nie Boh, ja a ty - naším sebectvom.“
„Všetko, čo robíme, je iba kvapka v mori, ale keby sme to nerobili, tá kvapka by tam chýbala.“
„Láskavé slová môžu byť krátke a ľahko vysloviteľné, ale ich ozveny sú nekonečné.“
„Otec a matka majú mnoho práce a nemajú na dieťa čas... toto sú veci, ktoré ničia mier.“
Inšpirovala mnohých. Tisícky misionárok lásky Matky Terezy po celom svete kráčajú dnes v jej šľapajach. Nie každý jej obdivovateľ vie, že pred svojím duchovným prebudením bola dvanásť rokov riaditeľkou strednej školy v indickej Kalkate. Foto: tasr/ap
Malá - veľká žena. Matka Tereza bola postavou síce nízka, no dobrými skutkami nás všetkých prevýšila. Foto: ap
Autor: Spracovala: Anna Novotná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.