Magistrát pokračuje v programe "Ani meter nazmar". Hoci pôvodne plánoval voľnú plochu pred Domom techniky využívať na prenajímanie cirkusom a lunaparkom, napokon od tohto zámeru ustúpil. Bude tam pestovať kukuricu.
Kto včera dopoludnia náhodou prechádzal okolo Domu techniky, neveril vlastným očiam. Plochu, ktorú z jednej strany ohraničuje hotel a z druhej cesta popri Auparku, oral traktor.
Žiadna mašina z minulého storočia, ale supermoderný stroj značky JUMANJI A650. Logicky vzbudil veľkú pozornosť, popri ceste zastavovali autá a ich pasažieri vystupovali, aby tento úkaz videli celkom zblízka.
Dnešné oranie pred Domom techniky je realizáciou v lete magistrátom prijatej koncepcie s názvom Ani meter nazmar," informoval nás Dušan Kocka, vedúci projektu na využitie ladom ležiacich plôch. "V záume zvýšenia výnosov z daní, prenájmom i predajom mestkého majetku sme sa rozhodli vyskúšať, aké príjmy by mestskej kase prinieslo poľnohospodárske využitie väčších trávnatých plôch. Jednou z nich je aj plocha pred Domom techniky."
Ako Kocka prezradil, ďalšie má mesto v pláne využiť na takmer každom sídlisku. V Starom Meste ide napríklad o Mestský park, kde sa pod stromami uvažuje s výsadbou liečivých rastlín.
Na Terase sa budú pestovať zemiaky na trávnikoch, ktoré majú plochu väčšiu ako 150 metrov štvorcových. Podobne by sa mali využiť trávnaté plochy aj na Sídlisku KVP či Furči.
"Na ploche pred Domom techniky plánujeme vysadiť kukuricu," pokračuje Kocka. "Samozrejme, nie potravinársku, lebo tú by nám ľudia rozkradli skôr, než by vôbec dozrela. Pôjde o tzv. krmnú, teda určenú pre dobytok. Vieme, že aj tá by sa dala ukradnúť a zlodejmi speňažiť, no až také zisky by z nej nemali. Ale ak by sa Košičania zachovali slušne a žiadne väčšie krádeže by sme nezaznamenali, nevylučujem, že by sme v budúcich rokoch vysiali na tomto mieste aj klasickú - konzumnú kukuricu."
Financie na ten projekt poskytla Európska únia, ktorá má s ním bohaté skúsenosti v iných štátoch. Už niekoľko rokov sa totiž pestujú rôzne poľnohospodárske plodiny vo väčších mestách v Nemecku, Poľsku, Taliansku či Holandsku. Slovensko je v poradí piatou krajinou, kde sa projekt pokúsia rozvinúť do čo najväčších rozmerov.
"Príkladom nám môže byť mesto Benátky, kde sa na miestach s celoročným výskytom vody pestuje ryža a výnosy z hektára dosahujú 10 až 15 ton. Alebo mesto Katovice, kde sa na mestských trávnikoch pestuje redkvička, cibuľka a šalát. Na vrchole pyramídy je však Berlín, kde už roky pestujú v parkoch zemiaky. Výnosy nie sú také vysoké, ako dosahujú špecializované farmy, no peniaze z predaja niekoľkých ton ročne výrazne plnia mestskú pokladnicu," vysvetľuje Kocka.
Na záver dodal, že na konci roka projekt vyhodnotí mestské zastupiteľstvo a rozhodne, či sa v ňom bude na budúci rok pokračovať, alebo nie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.