V živote dieťaťa je to veľmi dôležitý priestor, ktorý ovplyvňuje jeho správanie, schopnosti, návyky aj celkovú psychickú pohodu.
Najťažšou úlohou je docieliť multifunkčnosť tejto izby. Pretože pre dieťa má slúžiť nielen ako kútik na hranie, ale zároveň ho jeho izba musí podporovať v učení, poskytnúť priestor na odpočinok a byť bezpečná aj zo zdravotného hľadiska.
Ak sa chystáte detskú izbu zariaďovať, prizvite k tomu tých najmenších. Je to ich priestor, preto by sa na jeho zariaďovaní mali podieľať. Navyše tak získajú vzťah ku svojim veciam.
Miestnosť rozdeľte aj farbami
Izba vymaľovaná len jedinou farbou môže dieťa rýchle omrzieť. Zato správna kombinácia dominantných a doplnkových farieb miestnosť osvieži a zároveň stimuluje dieťa pri jeho činnostiach.
„Žlté a svetlé oranžové tóny navodzujú pokoj a teplo, tmavooranžové a červené farby zase pôsobia energicky. Ružové a fialové kreatívne a útulne, modré odtiene vyzývajú na odpočinok. A pokiaľ hľadáte harmóniu, zvoľte zelenú," radí Markéta Litomerická.
Časti detskej izby rozdeľte na odpočinkovú, hraciu a pracovnú, a podľa nich určujte farbu stien. Orientovať sa zároveň môžete aj podľa povahy dieťaťa.
Na upokojenie divokejšieho potomka zvoľte tlmené farby, tým menej aktívnym vymaľujte izbu žiarivejšími farbami.
Hrajte sa s optickou veľkosťou izby
Vďaka vhodne zvoleným svetlejším a tmavším odtieňom možno detskú izbu buď opticky zväčšiť alebo naopak zmenšiť a zútulniť.
Protiľahlé tmavé steny miestnosť zúžia, tmavý strop ju zase rozšíri a zníži. Svetlé farby naopak izbu zväčšia.
Krajným variantom pre príliš veľké miestnosti je tmavá farba na všetkých stenách i strope. Svetlá farba na strope zase miestnosť opticky zvýši.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.