Na poprednom mieste je Thomas Alva Edison, ktorý svojimi novými technickými objavmi spôsobil priemyselnú revolúciu.
Už uplynulo viac než 135 rokov od chvíle, keď sa prvýkrát 21. 10. 1879 rozsvietili Edisonove žiarovky.
Vo svete dobre známy vynálezca patrí neodmysliteľne k modernej medailérskej tvorbe. Na averze je dominantný Edisonov portrét, vyváženú kompozíciu reverzu dotvárajú historické typy žiaroviek.
Umelecké návrhy vyhotovila MgA. Tereza Eisnerová, rytecké práce Alžběta Slámová, DiS. Pražská mincovňa vyrazila 98 medailí v kvalite proof a 64 kusov v bežnom vyhotovení.
Všetky razby s letopočtom 2014 sú číslované, vďaka čomu sú tieto kuriozity vyhľadávané aj v zahraničí.
Podrobné informácie zo života vynálezcu sú prístupné vo všetkých svetových jazykoch. Z uvedených dôvodov uvádzame len niektoré zaujímavejšie detaily.
Edisonove firmy zaregistrovali viac než 1692 patentov, čo je úžasný rekord. Ak by sme ich začali menovať, tak by nám nestačila celá novinová strana.
Zo začiatku mal svoje laboratóriá v meste Menlo Park (1876-1883) v štáte New Jersey v Spojených štátoch. Ďalšie rozsiahle výskumné centrum Glenmont vybudoval v roku 1886 v meste West Orange.
Razby podobného charakteru sú vyhľadávané aj medzi investormi. Výhodou je, že netradičná forma zhodnocovania peňazí súčasne prináša zážitok zo zberateľstva.
Mince a medaily zo vzácnych kovov patria k najlepším investíciám. Nie je to bez rizika, výsledný efekt závisí od individuálnych schopností zberateľa.
Kto nakúpi zle, tak môže byť stratový. Bežne sa stretávame s nežiaducim javom, ktorý dokáže peňaženky poriadne prevetrať.
Zdanlivo dobrej investícii môžu ublížiť plávajúce ceny, ktoré môžu byť aj záporné.
Pre začínajúcich zberateľov uvedieme konkrétny príklad. Strieborné pamätné 10–eurové mince Chatam Sofer s letopočtom 2012 sa zo začiatku predávali vo vyhotovení proof za 30 eur. V priebehu jedného roka ich hodnota stúpla na 250 eur. O rok neskôr klesla na 150 eur.
Momentálne sú opäť drahšie, ceny sa pohybujú v intervale od 200 do 250 eur.
Z uvedeného príkladu je zrejmé, že ceny reálne rastú, ale aj klesajú v dôsledku hospodárskej krízy.
Kto chce investovať väčší obnos peňazí do numizmatiky, tak musí počítať so všetkými rizikami. V prípade zlatých a strieborných medailí je situácia podobná...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.