.
V prípade Leonarda DiCapria sa o Oscaroch začalo rozprávať v roku 1993. Nakrútil vtedy filmy Zo života chlapca a Čo žerie Gilberta Grapa. Práve druhý menovaný film mu priniesol prvú nomináciu pre herca vo vedľajšej úlohe. Fantasticky sa vtedy zhostil úlohy mentálne postihnutého malého brata. Oscara mu však vyfúkol Tommy Lee Jones. Mal vtedy rovných 20 rokov a na svoju ďalšiu nomináciu si musel počkať viac ako 10 rokov.
Čakateľ
Medzitým sa však z malého chlapca vypracoval na hollywoodskeho miláčika žien, zažiaril v Rómeovi a Júlii, Titanicu, filmoch Muž zo železnou maskou či Pláž. Ďalšiu pozornosť akadémie na seba strhol až filmom Letec. Ako Howard Hughes mal k soške neuveriteľne blízko, no šťastie mu neprialo a Oscara si vtedy odniesol Jamie Foxx. O dva roky ako pašerák diamantov v Afrike mohol dostať Oscara opäť a opäť sa tak nestalo.
Podarilo sa
To už však bolo obdobie, keď Leonardo opúšťal nacvičenú úlohu cukrúšika a ukazoval svoju drsnú tvár. S filmom Vlk z Wall Street, ktorý režíroval oscarový režisér Martin Scorsese, mal opäť sošku na dosah. Podľa akademikov však bol presvedčivejší umierajúci Matthew McConaughey. Leonardovi DiCapriovi sa podarilo premeniť až piatu nomináciu. Rozhodol film Revenant (Zmŕtvychvstanie), kde hrá rolu lovca kožušín, odsúdeného zomrieť v drsnej prírode Južnej Dakoty prvej polovice 19. storočia.
Ekologická reč
Keď sa išla vyhlásiť cena pre najlepšie herca, v sále bolo hrobové ticho a asi sa nenašiel nikto, kto by to DiCapriovi neprial. Usmiaty a nesmierne šťastný doslova vyskočil zo sedadla. Vo svojej ďakovnej reči zostal verný tematike filmu.
„Natáčať tento film znamenalo rozprávať o vzťahu človeka s prírodou. Neberme túto planétu ako samozrejmosť. Ani ja neberiem túto cenu ako samozrejmosť. Naša produkcia sa musela presunúť na južný koniec tejto planéty, aby sme našli sneh. Zmena klímy je skutočná, deje sa to teraz. Je to najnaliehavejšia hrozba pre celý náš druh a musíme spolupracovať, a potrebujeme podporovať svetových lídrov, ktorí nehovoria v mene veľkých znečisteľovateľov a korporácií, ale v mene ľudstva.“
Nám známe ďakovanie rodine a fanúšikom už nebýva na Oscaroch bežné. Akadémia dopredu žiada od každého nominovaného zoznam ľudí, ktorým chcú poďakovať. Tento zoznam sa následne premieta ako titulky počas ďakovnej reči.
Autor: Spracovala: Monika Almášiová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.