Zadovážiť si psa, alebo radšej mačku? Táto dilema trápi mnoho ľudí, ktorí chcú mať doma štvornohého spoločníka, alebo kamaráta pre svoje deti. Ak však trávite veľa času v práci, máte množstvo záujmov, alebo ste skôr introvertnejšia povaha, je pre vás ideálna mačka. Na rozdiel od psa je samostatnejšia, menej náročná na spoločnosť, nepotrebuje výcvik a určite nebude rušiť susedov štekotom. Viete však, čo všetko starostlivosť o toto zviera obnáša? A čo by ste mali zabezpečiť skôr, než si novú spoločnosť privediete domov?
Aké plemeno si vybrať?
Aktívne mačky
Majú predĺžené telo, dlhú hlavu a veľké uši nastražené smerom ku všetkému, čo sa hýbe. Pod ich takzvanou „orientálnou" morfológiou a štíhlymi svalmi, ako má chrt, sa skrýva ohnivá povaha. Aktívne mačky sú siamská, bengálska, abesínska, balijská, orientálna, mandarín, sfinx a cornish rex. Aktívne mačky sú veľmi prítulné, sú naviazané na svojho majiteľa a neznášajú pocit osamelosti.
Stredné mačky
S pevnou dispozíciou majú atletické telo a pevné svaly. Rovnováha a umiernenosť je ich silnou stránkou. Sú obdarené stabilnou a príjemnou povahou, sú vždy prítomné bez toho, aby vyrušovali. Takými sú kartúzska, európska, barmská mačka, egyptská mau a mačka devon rex s vlnitou srsťou.
Silné a nežné mačky
Sú silné a veľké, môžu byť zaguľatené ako britská alebo exotická krátkosrstá mačka, obrie ako mainská mývalia, nórska, sibírska mačka a ragdoll. Niektoré sú obdarené dlhou srsťou, ktorá si vyžaduje dennú starostlivosť, ako perzská mačka, alebo údržbu každý druhý týždeň, ako barmská posvätná mačka. Tieto silné a tiché mačky milujú spoločnosť človeka.
Mlieko pijú iba v rozprávkach
Ak si myslíte, že si u mačky vystačíte s miskou obyčajného mlieka, ste na omyle. Je to totiž striktný mäsožravec a kravské mlieko nevie dobre stráviť, dokonca jej môže spôsobovať hnačky. A zabudnite aj na to, že ju budete kŕmiť zvyškami ľudskej potravy. Tak ako je to u psov s granulami, aj mačka na to, aby bola zdravá, musí dostávať správnu výživu a potravu určenú pre ňu.
„Mlieko určené pre ľudí mačkám naozaj neodporúčame podávať. Pre mačiatka je napríklad určené špeciálne mlieko, ktoré neobsahuje škrob a navyše je obohatené o zložky, ktoré sú dôležité pre zdravý vývoj mozgu a sietnice oka. Aj u starších mačiat je okrem očkovania a odčervenia dôležitá strava. Krmivo musíte vyberať aj podľa veku a potrieb mačiek z hľadiska energie, je totiž rozdiel, či je chovaná vnútri, alebo vonku. Dokonca existujú krmivá, ktoré vedia pokryť potreby jednotlivých plemien priamo na mieru," vysvetlila Dominika Kališová, veterinárka zo spoločnosti Royal Canin.
Čo je potrebné na mačke pravidelne sledovať?
- Čisté oči a nos. Nesmie z nich nič vytekať a usadené nečitoty treba pravidelne čistiť.
- Zuby – až dve mačky z troch trpia problémami týkajúcimi sa lícnej strany ich zubov. Preto by ste im ich mali pravidelne čistiť a používať aj granuly, ktoré im pomáhajú odstraňovať zubný kameň
- Očkovanie a odčervovanie. Nebezpečným ochoreniam mačiek zabráni pravidelné očkovanie. Odčervovanie je zase dôležité kvôli tomu, aby mačka neprenášala niektoré zo svojich parazitov na človeka. Odčervovanie je preto potrebné počas celého jej života.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.