Počúvame to celé roky, takže sme si istí, že je to pravda. Vajíčka sú cholesterolová bomba, musíme sa vyvarovať éčok a ešte všetkého... Ale čo ak je to celkom inak?
Mlieko vraj zahlieňuje
Mnoho ľudí mlieko nepije práve kvôli tomuto dôvodu. Ale nerobia dobre. Klinické štúdie nepreukázali vzťah medzi konzumáciou mliečnych výrobkov a zmenou funkčných parametrov pľúc.
A rovnako nebol dokázaný vzťah medzi príjmom mliečnych výrobkov a astmou. Naopak mlieko je pre nás dôležitým zdrojom vápnika a už tri porcie mlieka nám poskytnú jeho odporúčanú dávku.
Mlieko tiež potrebujeme kvôli bielkoviným, ktoré sú dôležité pre stavbu tkanív, hormónov a protilátok.
Vajíčka a strašiak cholesterol
Tento mýtus je už poriadne starý a mnoho ľudí ešte stále verí, že konzumáciou vajíčok si zdvihne hladinu nebezpečného cholesterolu. Nikdy však nebolo potvrdené, že by vajíčka toto v našom tele dokázali. Je síce pravda, že ho obsahujú, ale ide o zdravý HDL cholesterol. Ten chráni cievy pred upchatím.
Žĺtok má navyše v sebe až 10 percent lecitínu, pomáha hladinu cholesterolu regulovať a má aj blahodarný vplyv na pamäť, nervovú sústavu a imunitu. To však neznamená, že by ste to teraz mali s konzumáciou vajec preháňať.
Aj tu platí, že všetko treba jesť so zdravou mierou.
Všetky éčka sú zlé?
Veľa ľudí v snahe ochrániť svoje zdravie lúšti v obchode miniatúrne písmenká, aby zistili, koľko éčok potravina obsahuje. Lenže nie všetky éčka uvedené na obale sú zlé. Látky začínajúce sa písmenom E sa do potravín pridávajú kvôli zvýšeniu kvality.
Fungujú buď ako konzervanty, farbivá, alebo antioxidanty. Pod éčkami sa ukrývajú aj látky prírodného pôvodu, ktoré ale musia byť označené. Skôr ako éčka by ste si mali všímať, či potravina nemá príliš vysoký obsah cukru a zlé tuky.
Pri diéte jedzme tmavé pečivo
Nie všetko, čo vyzerá ako zdravé tmavé pečivo, ním aj naozaj je. Či ide o celozrnný výrobok, napovie zloženie a podľa zákona by malo byť na obale uvedené vzostupne, teda od tej, ktorej je vo výrobku najviac, až po tú, ktorej je najmenej.
Takže ak sa pri tmavom pečive na prvom mieste ocitne pšeničná múka, rozhodne to nie je zdravé tmavé pečivo. Môžete sa riadiť aj názvom výrobku. Ak je označené ako celozrnné, je vyrobené z inej ako pšeničnej múky. No ak sa volá viaczrnné, výrobok pšeničnú múku zrejme obsahuje, no nie je dominantná a sú tam aj iné druhy múky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.