Exceloval ako dramatický umelec, geniálny bol ako komik. Tvár Miloša Kopeckého bola neprehliadnuteľná. Len málo ľudí vedelo o jeho trápení, no kto ho zažil osobne, vedel, že život bol pre neho viac ako náročný.
Miloš Kopecký, jedna z najväčších českých hereckých hviezd, zomrel pred dvadsiatimi rokmi.
Verejnosť ho pozná predovšetkým z filmových a hereckých rolí, najviac asi ako doktora Štrosmajera z Dietlovej Nemocnice na okraji mesta a ako Hoga Foga z Brdečkovho Limonádového Joea.
Povedané humornými slovami fenomenálneho herca: „Narodil som sa v medzivojnovom čase pred veľkou svetovou krízou a jediné pekné, čo sa o tej dobe dá povedať, je to, že som sa v nej narodil ja.“
Bolo to 22. augusta 1922 v Prahe, v meste, ktoré veľmi miloval a neopustil ho ani vtedy, keď ho volali emigrovať.
Ťažko chorý
Možno obdobie narodenia, možno rozvod rodičov, ktorý spôsobil smrť jeho mamy v koncentračnom tábore, zapríčinili, že život Miloša Kopeckého bol znôškou katastrof.
Akékoľvek hľadanie pozitívna sa v prípade Miloša Kopeckého začína a končí pri herectve a poslednej manželke.
Tá pri ňom stála skutočne v dobrom aj zlom. Známy herec trpel prakticky po celý život maniodepresiou. Vo fázach depresie nekomunikoval, nehral, vo fázach mánie zas žil na plné obrátky.
Napriek liečbe, okrem iného aj u známeho psychiatra Miroslava Plzáka, to však bol vždy iba odklad ďalšieho trápenia sa.
Mánia a depresia
Choroba spôsobila, že herec nikdy nevedel, či dokáže splniť svoje pracovné záväzky. A mnohokrát ich splniť nedokázal, čo z neho robilo nespoľahlivého partnera. Niekedy ho choroba vyradila aj na celý mesiac.
Často kvôli nemu rušili divadelné predstavenia, odkladali filmovanie.
Nechtiac si narobil kopu nepriateľov, pretože väčšina kolegov z brandže, o verejnosti ani nevraviac, o jeho chorobe nevedela a jeho zvláštne správanie sa, najmä v prechodných obdobiach medzi mániou a depresiou, pokladali za aroganciu, namyslenosť, pohŕdanie okolím.
Elektrošoky
Spúšťač depresívnej fázy bývali často obyčajné veci, hádka s manželkou alebo príliš malá úloha v divadle.
Tak to bolo aj v hre Cár Fjodor, kde sa mu ušla menšia rola ruského bojara. Na javisko vyšiel len na začiatku a na konci. Väčšiu časť predstavenia presedel v rekvizitárni.
„Považoval to za obrovskú potupu. Zdravotný stav sa mu vtedy zhoršil natoľko, že vždy doobeda pred večerným predstavením musel podstúpiť elektrošoky,“ spomína Kopeckého posledná manželka Jana.
Liečba síce zaberala pomerne dobre, no herec ju neskôr začal odmietať, pretože mal pocit, že mu zhoršuje pamäť.
Manželka to všetko znášala trpezlivo, tie pred ňou toľko trpezlivosti nemali.
Výpočet manželiek
Prvá Kopeckého láska bola Stela Zázvorková. Vzali sa v roku 1946 a vzápätí sa im narodila dcéra Jana Katarína.
Rozumieť si prestali skoro po svadbe. Kameň úrazu bola hercova nespoľahlivosť. Veľká rana bola aj samovražda vtedy pätnásťročnej dcéry.
Druhá vyvolená bola Kateřina Soukupová. Ani tento vzťah dlho nevydržal a už o pár rokov neskôr stál pred oltárom s tanečnicou Janou Lichtenbergovou.
Kým predošlé zväzky sa počítali skôr na mesiace, s Janou vydržal herec 30 rokov. Až do svojej smrti. Brali sa v roku 1966 v Křemže v južných Čechách, kde si potom zaobstarali mlyn.
Rodičia nevesty o tom nevedeli, rovnako ako hercovi kolegovia. „Milda potom poslal mojim rodičom telegram: Tak práve pred chvíľou, o 10.00, bolo dielo dokončené. Ďakujem za dcéru, zdá sa byť dobrá. Miloš Kopecký,“ prezradila Jana.
Milovník
Ani v manželskom zväzku sa Miloš Kopecký nevzdal lásky k nežnému pohlaviu. Za ženami behal, aj keď mal tú svoju doma.
„O ženách sa nemá hovoriť. Správny muž ženy miluje a nerozoberá ich,“ hovorieval.
Bol gentleman, romantik, filozof i realista v jednom. Neznášal pokrytcov, ktorí robili to isté čo on, ale tajne. S uspokojením vždy zdôrazňoval, že on sa na zálety nezakráda s vyhrnutým golierom a klobúkom vrazeným hlboko do čela.
Svoju poslednú ženu mal skutočne rád a napriek všetkým avantúram sa k nej, ako do pokojného prístavu, vždy vracal. „Život je nádherný, ale ja na neho nestačím,“ zvykol si povzdychnúť majstrovský herec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.