Okrem tradičných kolekcií sú v dnešnej modernej dobe veľmi obľúbené špeciálne zberateľské disciplíny.
K poštových známkam patria obálky prvého dňa vydania, ktoré sú súčasťou nových emisií. Filokartisti sa sústreďujú na pohľadnice, vďaka čomu môžu zberatelia využiť bohatú ponuku zberateľského materiálu a vlastnú kreativitu. Kombináciou týchto základných disciplín vznikajú ďalšie nové odbory, ktorým sa zberatelia venujú vo filatelistických kluboch profesionálne.
K takýmto kuriozitám patria analógové pohľadnice, ktoré spájajú rovnaké námety do jedného celku prostredníctvom pohľadníc a poštových známok. Z uvedených dôvodov je zaužívaný názov cartes maximum, čo v preklade znamená maximálnu zhodu. Zo začiatku si zberatelia tieto kuriozity vyrábali sami. Hľadali identické námety a snažili sa ich skompletizovať, dnes sa už predávajú oficiálne.
Pošta pravidelne pripravuje špeciálne vydania, ktoré sú určené pre zberateľov analógových pohľadníc. Česká pošta vydala v roku 2015 sériu poštových známok a maxikariet s námetmi historických dopravných prostriedkov. Zberateľov zaujal kolesový parník primátor Dittrich a električka T3. Výtvarný návrh električky vypracoval Petr Ptáček, parník navrhol Jindřich Žáček.
Analógové pohľadnice vyšli v náklade 1000 kusov, poštové známky nominálnej hodnoty 25 Kč vytlačili plnofarebným ofsetom po 50 kusov. Na aršíku sú usporiadané v šachovnicovej sútlači po 25 kusov, električka sa strieda s parníkom. Ceniny sú veľmi vzhľadné, hodia sa do všetkých filatelistických zbierok.
Na električkách T3 sa vozili viaceré generácie, dnes už patria k legendám. Pozná ich každý, populárne vozy prekonali všetky rekordy. Jazdili vo väčších mestách, postupne ich nahradili modernejšie typy. V závode ČKD Tatra vyrobili 14-tisíc električiek typu T3 v rôznych obmenách a prevedeniach.
Populárny dizajn navrhol architekt František Kardaus, jeho návrh sa stal svetovým bestsellerom. Americké električky PCC sa stali základným konštrukčným prvkom vozidiel typu Tatra. Po ukončení rekonštrukcie električkových tratí sa postupne vytratili z košických ulíc. Legendárne T3 nás vozili neuveriteľných 52 rokov. Prvé vozidlá začali jazdiť v roku 1963, posledné dojazdili v decembri 2015.
Milovníci koľajových vozidiel vlastnia bohatú fotodokumentáciu, ktorá je cenná najmä z historického hľadiska. Česká pošta prostredníctvom jedinečných poštových známok s námetom historických dopravných prostriedkov potešila nielen zberateľov, ale aj milovníkov koľajových vozidiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.