Možno je to len v duchu, ale buďte si isté, že aspoň osemkrát denne. Prečo to vlastne robíme?
My, ženy, máme tendenciu byť na seba až nezdravo prísne. Nejde pritom len o vzhľad, ale aj o oblasť materstva, práce či financií. Potvrdila to štúdia, ktorú zverejnil britský denník Daily Mail.
Smutná štatistika
Prieskum realizovaný na vzorke dvoch tisícok žien ukázal, že sa priemerná žena kritizuje osemkrát denne. Začína s tým okamžite po prebudení a 46 percent zúčastnených dám uviedlo, že si výčitku uštedrí pred desiatou ráno.
Jedna zo siedmich žien dokonca uviedla, že si za niečo nadáva v podstate neustále a 60 percent má dni, keď je to s výčitkami extrémne kritické. 42 percent dám sa len kritizuje, no pochvalu si nikdy neuštedrí.
Problémom je, že my, ženy, ani nedokážeme prijímať komplimenty. Namiesto toho, aby sme sa potešili a poďakovali za ne, rýchlo upozorníme na nejaký svoj nedostatok.
Vedci majú teóriu, že za všetko môže uponáhľaná spoločnosť, ktorá je založená predovšetkým na vizuálnych vnemoch a sebaprezentácii na sociálnych sieťach.
Dôležité je to, čo vidíme a nie to, čo sa môže niekde skrývať. Obdivujeme na sociálnej sieti modelku s dokonalými krivkami a nie neupravenú vedkyňu, pretože liek na rakovinu, ktorý práve hľadá, nevidieť.
Kontraproduktívne
Faktom je, že extrémna sebakritika nie je nijakým prínosom, skôr naopak. Málokto totiž túto vlastnosť premení na vztýčenie si cieľa a osobnostný rast.
Podľa odborníkov by sme si mali uvedomiť, že pokiaľ sa nám na nás niečo nepáči, namiesto nadávania si by sme mali nájsť spôsob, ako to zmeniť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.