Zapnúť kanvicu, prevariť vodu a zaliať si vrecúško s čajom zvládne aj malé dieťa. Ak však máte naozaj rady čaj, mali by ste toho o jeho príprave vedieť oveľa viac.
Presné dávkovanie
Čajoví fajnšmekri dobre vedia, že účinok ani arómu čaju nevylepšíte pridaním dvojnásobného množstva čaju na menší podiel vody. Správny pomer znie takto: dva gramy čaju na deci vody.
Lúhovanie je tiež celá veda
Myslíte si, že čím dlhšie máte čaj ponorený vo vode, tým znásobujete jeho účinky a obsah antioxidantov v samotnom nápoji? Chyba! Je to presne naopak.
Čierny čaj dosahuje svoje maximum práve pri lúhovaní po dobu šiestich minút. Nie viac a nie menej.
Jednoznačne porcelán
Na to, aby ste vyťažili z každého druhu čaju maximum, nemali by ste podceňovať jeho servírovanie.
Čaj by sa podľa milovníkov čaju mal podávať výhradne v porceláne alebo glazovanej keramike. Dokonca sa traduje, že čím menšia vaša čajová šálka bude, tým lepšie.
Nie vrecúškam
Hovoríme o čaji v nálevových vrecúškach, ktorý ani nemôžeme porovnávať s čajom sypaným. Sypaný čaj je síce drahší, no účinnejší a obvykle bez pridaných látok, ktoré by mohli znižovať jeho účinnosť.
Ideálna teplota
Každý čaj má svoju ideálnu teplotu prípravy. Kým pri zelenom čaji je ideálna teplota od šesťdesiat do osemdesiat stupňov Celzia, pri čiernom je to deväťdesiatpäť stupňov.
Ovocné čaje si prídu na svoje pri teplote deväťdesiat stupňov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.