Možno ste však o nej netušili, ako priaznivo môže vplývať na váš organizmus.
Papája je strom podobný palme, ktorý dorastá do výšky 5 až 8 metrov. Zaujímavé je, že plod môže vážiť od 200 gramov až do niekoľko kíl.
Hlavnou zložkou papáje je voda, ktorá tvorí až 87 percent, z ďalších látok sú to predovšetkým horčík, fosfor, železo, draslík, sodík, zinok, mangán, selén, meď, vitamíny A, B, C, E, K, luteín, betakarotén, kyselina listová či kyselina pantoténová.
Semienka uprostred plodu charakterizuje ostrejšia chuť, v kuchyni bývajú skvelou alternatívou korenia, pretože jedlám dodávajú zaujímavú pikantnosť.
Prečo je nenahraditeľná?
Má silné antiseptické účinky, zbavuje organizmus nadbytočnej vody a pôsobí močopudne, podporuje hojenie rán, je prevenciou proti vzniku rakoviny, normalizuje hladinu cukru v krvi, pomáha znižovať vysoký cholesterol, urýchľuje trávenie, podporuje obranyschopnosť organizmu a detoxikuje ho, je tiež účinnou prevenciou pred kardiovaskulárnymi ochoreniami a prispieva udržiavať mladistvý vzhľad pleti.
Pozor v tehotenstve
Šťava z nedozretej papáje vyvoláva sťahy maternice spúšťajúce krvácanie. Hoci daný účinok rady využívajú ženy s nepravidelným menštruačným cyklom, v tehotenstve sa konzumácia tohto ovocia neodporúča kvôli hrozbe predčasného pôrodu.
Autor: Spracovala Andrea B. Nitkulincová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.