Spája sa s ním množstvo zvláštnych protikladov, ako napríklad nemanželské dieťa, zapálená poplatnosť režimu, škodenie kolegom či dokonca záhadná smrť mladej milenky.
Kontroverzný človek, no jeden z najgeniálnejších komikov svojej doby. Tak by sa dal charakterizovať umelec, ktorý síce za éry nacistov ochotne spolupracoval s periodikami ako Vlajka či Árijský boj, no paradoxne sa po roku 1948 stal prominentnou osobnosťou nového režimu a nesmierne sa mu darilo. Získal titul laureát štátnej ceny, zaslúžilý umelec, či dokonca v roku 1971 národný umelec.
Ťažké srdce na neho mal napríklad fenomenálny Vlasta Burian, ktorý ho podporoval v začiatkoch kariéry. Nielen že sa ho totiž po vojne a obvinení z kolaborácie Marvan nezastal, ale navyše proti nemu aj verejne vystúpil s úmyslom získať si jeho divadlo pre seba.
„Proti Burianovi však Marvan intrigoval už za protektorátu,“ uvádza tenista Josef Síby v knihe Ondřeja Suchého.
Oficiálne sa však podľa jeho slov herec nikdy nestal členom KSČ, hoci vyznamenania a osobné gratulácie prijímal vždy od tých najvyšších straníkov. Okolie ho preto vnímalo ako človeka prospechárskeho, ktorý sa vždy snažil len o svoje blaho.
Nesmie sa narodiť
Veľkým otáznikom ostáva dodnes aj smrť jeho milenky, herečky Národného divadla Aleny Jančaříkovej, ktorú pochovali ako samovrahyňu. Ostali však po nej tri deti. A jedno z nich bolo Marvanovo nemanželské.
Mnohí nechceli dopustiť, aby sa narodilo. Presviedčať ju dokonca prišiel i synovec Marvanovej ženy a útočil na ňu, že tým naštrbí povesť slávneho herca a Alenu aj fyzicky napadol.
Napokon však porodila zdravé dievčatko. Starnúci herec dostal, po čom celý život túžil, no teplo rodinného krbu a manželku sa mu opustiť nechcelo. Dcére však aspoň dal svoje meno.
Vybral si pohodlie
Keď jeho mladá milenka (35) zomrela, dieťatko malo sotva rok. Aj preto sa vyskytli špekulácie, že nenávisť hercovej bezdetnej manželky k milenke mohla viesť až k násilnému činu, prípadne že za jej smrťou stojí niekto tretí.
Ostatne, mysleli si to aj mama a sestra zosnulej či obhliadajúci policajti. Mala sa údajne otráviť plynom, no nič nenasvedčovalo tomu, že by mala depresívne stavy.
Práve naopak, v ten deň ju čakala významná udalosť v divadle, na ktorú sa tešila a v jej byte sa našli porozhadzované veci a stopy po zápase, navyše ona mala rozbitú bradu a doráňané ruky. Bojovať proti záveru vyšetrovania však rodina nedokázala, musela sa postarať o tri polosiroty.
Trošku zvláštne však vyznieva fakt, že Alena večer pred smrťou telefonovala svojej láske a keď to zistila Marvanova manželka, od zúrivosti vytrhla telefónnu šnúru zo steny...
Práva vychovávať svoju dcérku sa Marvan na súde vzdal. No miloval ju a nedokázal sa s ňou preto prestať stretávať. Zvolil si pohodlný život po boku zbožňujúcej ženy, no dieťa úplne nezaprel a darčekmi sa mu snažil vynahrádzať to, že sa o ňu nestará sám.
A manželka mu pri návštevách musela paradoxne často robiť spoločnosť...
Nech už však bol herec akýmkoľvek človekom, nič to nemení na jeho genialite. Pôvodne sa po vzore otca stal poštárom a po niekoľkých rokoch praxe bol vyslaný do Užhorodu. Práve tam začal hrať ochotnícke divadlo.
Po návrate do Prahy sa stal vyberačom úverov, čo ho však nenapĺňalo a priateľ Josef Čapek mu ako 24-ročnému vybavil miesto v divadle Vlasty Buriana.
Jeho hviezdna kariéra sa odštartovala a stal sa legendou. Účinkoval postupne vo vyše 200 filmoch.
Autor: Spracovala Andrea B. Nitkulincová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.