Nepochybne a ďaleko najvýznamnejšou udalosťou politického roka na celom svete sú prezidentské voľby v USA.
Navzdory rečníckym cvičeniam o americkom úpadku (a čínskom storočí, a pod.) je to široko-ďaleko jediná superveľmoc, ktorej najvyšší predstaviteľ ovplyvňuje svojimi rozhodnutiami aj život mimo vlastnej krajiny tak ako žiaden iný politik. (A keby len on, aj guvernérka centrálnej banky Fed.)
Preto sú skvelou správou včerajšie primárky, či presnejšie volebné zhromaždenie v štáte Iowa, ktorým sa začína volebný maratón, čo skončí pretrhnutím pásky až 7. novembra.
Tá dobrá správa je z republikánskeho hlasovania. Vrátilo totiž do hry Marca Rubia, umierneného kandidáta, ktorý bol zatiaľ v hlbokom tieni najmä Donalda Trumpa, ale i víťaza z Iowy Teda Cruza.
Trump, ktorý doteraz suverénne vládol predvolebným prieskumom, je totiž megaloman, viac-menej psychopat, ktorý keby sa stal prezidentom, urobil by najsilnejšiu mocnosť sveta úplne nevypočítateľnou.
Rozpadli by sa základné istoty, ktoré držia svetový poriadok pokope desaťročia.
Že do akej miery je Trump mimo misu najlepšie ilustruje, že podporu (či sympatiu?) mu vyslovil napr. Vladimir Putin.
A Trump v situácii, keď všetci ostatní kandidáti-republikáni (azda až na Rand Paula) sľubujú zostriť sankcie a politiku voči Rusku, mu priazeň opätoval. Šialenstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.