Samotný pstruh potočný, prevládajúci obyvateľ pstruhových vôd je dokonca chránený už od 1. septembra do polovice apríla. Hlavným dôvodom zákazu lovu pstruhov potočných je ich ochrana rýb v období, kedy migrujú v rámci neresovej migrácie do potokov a menších riek za účelom prirodzeného výteru jednak pred samotnými rybármi a ochrana nakladených ikier pstruha na neresiskách. Inkubácia nakladených ikier pstruha na neresiskách trvá niekoľko mesiacov, preto legislatívna zábezpeka ochrany rýb je namieste.
Žiaľ do tohto biologického kolobehu prírody čoraz častejšie zasahuje človek. V poslednom štvrťroku minulého roku správca toku, Slovenský vodohospodársky podnik dvakrát v rámci správy tokov zasiahol v citlivom jesennom období do rieky Hnilec v Nálepkove.
Najprv v mesiaci október buldozér vykonával údržbu toku Hnilec a koncom mesiaca december opäť, tento krát bager devastoval v rámci údržby toku úsek lovného pstruhového revíru Ticha voda a časť toku Hnilec. Je viac ako pravdepodobné, že nakladené ikry pstruha boli zničené, alebo poškodené silným zákalom s následným odumretím embryí v ikrách.
Správca tokov v minulosti mal snahu sa s rybárskymi organizáciami dohodnúť na ohľaduplnom riešení údržieb tokov, ale tento krát v druhom prípade v decembri už ani nikoho neupozornil, že sa chystá práce vo vodných tokoch vykonať.
Hlavným dôvodom týchto zásahov do tokov v jesennom a zimnom období je, že by vodohospodársky podnik prišiel o finančné prostriedky na tieto údržby pridelené, ak by práce nevykonal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.