Môže za to zväčša nezdravý spôsob života, nevhodná strava, sedavé zamestnanie a s tým súvisiaci nedostatok pohybu, alkohol či cigarety.
Na Slovensku je pomerne vysoká úmrtnosť na rakovinu, dôvodom je najmä zanedbávanie preventívnych prehliadok, pri ktorých ochorenie možno odhaliť a podchytiť v ranom štádiu, keď sú šance na uzdravenie najväčšie. Rakovina dokonca patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtia, zomiera na ňu až 25 % všetkých Slovákov.
U žien prevláda rakovina prsníka, u mužov rakovina hrubého čreva a konečníka. Rakovina hrubého čreva a konečníka je v Európe druhým najčastejším typom zhubného ochorenia a zároveň druhou najčastejšou príčinou úmrtí medzi onkologickými pacientmi. Jej výskyt stále rastie.
Je to pritom typ rakoviny, ktorému sa dá do významnej miery predchádzať jednoduchou zmenou životného štýlu.
Výživa hrá prím
Medzi najúčinnejšie zbrane patrí správna výživa, strava s nízkym obsahom tuku, dostatok vápnika a vitamínov, správny pitný režim, probiotiká, dostatok pohybu a zdravý životný štýl (najmä vyhýbanie sa alkoholu a cigaretám).
Rozdiely medzi populáciami v rôznych krajinách s odlišnými stravovacími návykmi jednoznačne potvrdzujú, že faktory výživy patria medzi najvýznamnejšie faktory vzniku kolorektálneho karcinómu.
Dôležitosť stravy potvrdzujú aj tzv. migračné štúdie. Ak ľudia žijú v krajine s nízkym výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka a presťahujú sa do krajiny, v ktorej je toto ochorenie rozšírené, po čase, keď sa prispôsobia miestnym stravovacím návykom, vzrastie u nich výskyt nádorov na úroveň krajiny, v ktorej žijú.
Dlhodobý vplyv
Výživa ovplyvňuje proces vzniku rakoviny v dlhom časovom období. Ak potrava obsahuje karcinogény alebo mutagény (látky, ktoré priamo alebo nepriamo narúšajú štruktúru DNA), časom sa môže normálna bunka zmeniť na nádorovú.
Dôležité je preto zameriavať sa na životosprávu a na starostlivosť o pravidelné vyprázdňovanie hrubého čreva.
Jedálny lístok
Jedálny lístok, ktorý pomáha v prevencii kolorektálneho karcinómu, by mal obsahovať:
stravu bohatú na vlákninu, najmä cereálie a celozrnné produkty,
ako zdroj bielkovín ryby, hydinu, kyslomliečne a mliečne produkty,
veľa surovej zeleniny a ovocia - ideálne až 5 dávok denne,
stravu na rastlinnej báze, ako je celozrnný chlieb, ryža, bôb...,
potraviny bohaté na karotén (vitamín A), vitamín C, vitamín E, selén a kyselinu listovú,
dostatok vápnika,
tuky s obsahom omega 3 mastných kyselín a kyselinou olejovou (rybí tuk, olivový olej).
ren
Dôležitá je aj príprava
Vhodnou zeleninou na ochranu pred vznikom kolorektálneho karcinómu je najmä zelená a tmavožltá zelenina zo skupiny kapustovitých, sójové produkty a strukoviny, napríklad brokolica, zeler, kapusta, chren, karfiol, mrkva, reďkovka, sladké zemiaky, sója, špenát, tekvica, fazuľa, cibuľa, cesnak, z ovocia napríklad ananás.
Okrem zloženia potravy je dôležitý aj spôsob jej prípravy. Je dokázané, že mäso a dokonca aj ryby pripravované na drevenom uhlí, ako aj fritované zemiaky obsahujú silné karcinogénne zložky, aj keď pri inom spôsobe prípravy sú zdraviu prospešné.
Celozrnné obilné potraviny
Obsahujú aj obilné otruby bohaté na vlákninu. Potraviny pripravené z celého zrna uvoľňujú vďaka vláknine energiu zo sacharidov pomalšie ako biele druhy chleba, pečiva a cestovín. Vláknina z cereálií podporuje črevnú motilitu, a reguluje tak zdravé trávenie a vyprázdňovanie.
Pravidelné vyprázdňovanie a absencia zápchy sú dôležité faktory črevného zdravia. Vláknina zvyšuje objem stolice, čím sa v čreve rozriedia možné karcinogény, žlčové kyseliny a iné škodliviny, zvýši a urýchli sa ich vylučovanie a zníži sa tak ich kontakt so sliznicou čreva.
Vhodným zdrojom vlákniny sú celozrnné obilniny, otruby, celozrnné cestoviny a cereálie. Výskumy naznačujú, že vláknina z obilnín má väčší priamy efekt na prevenciu kolorektálneho karcinómu ako vláknina z ovocia a zeleniny.
Jednoduchý test
Lekári upozorňujú na dôležitosť jednoduchého testu najmä u ľudí starších ako päťdesiat rokov.
Na svete je každý rok diagnostikovaných 940-tisíc nových prípadov rakoviny hrubého čreva, pol milióna ľudí na ňu zomrie. Slováci spolu s Čechmi si udržujú v úmrtnosti na toto onkologické ochorenie prvenstvo v Európskej únii.
"Väčšina prípadov rakoviny kože má ľahší charakter, len percento sa týka malígneho melanómu. No v prípade kolorektálneho karcinómu sa dostáva medicína k slovu často už v štádiu, keď sa nádej na úspešné vyliečenie výrazne zmenšuje," povedal Tomáš Šálek, riaditeľ Národného onkologického ústavu v Bratislave.
Prehliadka je dôležitá
Medzi ohrozené kategórie patria najmä ľudia nad 50 rokov, ktorých na Slovensku žije 1,2 milióna. Dôležitosť skorého príchodu k lekárovi dokazuje aj fakt, že až dve tretiny z týchto nádorov boli v štádiu, keď sa dali operovať a pacienti sa po úspešnom zákroku považujú za vyliečených.
Mnohí ľudia nevedia prekonať ostych, pretože ide o delikátne problémy, ktoré sa týkajú intímnych častí tela a vylučovania. Podcenia symptómy ako tmavú stolicu, časté hnačky alebo zápchu, krvácanie z konečníka, prípadne dlhodobú únavu.
A do ordinácie prídu v čase, keď už je neskoro, z nádoru sa už uvoľnili nádorové bunky a dostali sa do krvného obehu alebo lymfatického systému.
Vtedy sa rakovina rozšíri aj do iných častí tela a vytvára v pľúcach, pečeni, mozgu, obličkách alebo močovom mechúre metastázy.
Pritom prvotné vyšetrenie nie je vôbec náročné. Už základný test zo vzorky, ktorý vyhodnotí praktický lekár, môže odhaliť problém. Niekedy len hemoroidy, inokedy polypy, ale i prítomnosť karcinómu. Pacient potom absolvuje vyšetrenie a konzultáciu u gastroenterológa.
Na Slovensku je v súčasnosti k dispozícii 72 kolonoskopických pracovísk. Napríklad konfokálnym mikroskopom môže lekár už priamo pri vyšetrení zistiť, či ide o kolorektálny karcinóm a aj bez histologického nálezu odhalí onkologický problém.
Autor: Spracovala Renáta Némethová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.