Korzár logo Korzár

Tomáš Töpfer: Celý život fandím dobrým nápadom

„On nemôže byť hercom, nevie chodiť!“ povedal Karel Höger o študentovi Tomášovi Töpferovi.

Nenápadný, no šikovný a húževnatý. Všetko, do čoho sa Tomáš Töpfer pustí, sa mu podarí.Nenápadný, no šikovný a húževnatý. Všetko, do čoho sa Tomáš Töpfer pustí, sa mu podarí. (Zdroj: čt)

Ako mladý študent brnianskeho konzervatória si od českej hereckej legendy vypočul nemilosrdný ortieľ: „On nemôže byť hercom, nevie chodiť!“ povedal Karel Höger o Tomášovi Töpferovi. Našťastie nemal pravdu. Aj napriek zvláštnej kolísavej chôdzi sa tento rodák z Prahy stal skvelým hercom. A okrem toho aj režisérom, riaditeľom divadla, pedagógom, podnikateľom a politikom.

Najväčšiu popularitu si získal ako doktor Král v seriáli Život na zámku, ako veliteľ žandárskej stanice Arazím v Četníckych humoreskách, ale aj ako Vašek Hora v seriáli Vyprávěj. Okrem toho hral aj v mnohých televíznych inscenáciách a filmoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Je to Žid, ktorý sa vydaril,“ skonštatoval raz na adresu 65-ročného herca jeden z jeho kolegov.

Rodičia prežili holokaust

Tomáš Töpfer má síce židovský pôvod, no jeho rodina bola veľmi liberálna a na vierovyznaní nikdy nelipla.

Nemodlili sa, neudržiavali židovské tradície, nechodievali do synagógy, no aj tak dedičstvo predkov ovplyvnilo celý ich život. Nacisti totiž vyvraždili veľkú časť rodiny.

Tomášov otec bol najskôr v známom gete v Terezíne, odkiaľ ho deportovali do Osvienčimu a tam zažil naozajstné hrôzy, no akoby zázrakom sa mu podarilo prežiť.

Matka mala trochu viac šťastia a celú vojnu zostala v Terezíne, pretože bola zdatnou účtovníčkou a stenografkou, a tak ju tam potrebovali.

Rodičia sa zoznámili až v Prahe, po vojne a okrem Tomáša mali aj staršieho syna Pavla.

SkryťVypnúť reklamu

„O tom, čo prežili, nikdy veľa nehovorili. Pamätám si však, že otec mal na predlaktí vytetované číslo z koncentračného tábora. Ako chlapec som miloval staré vláčiky. Ak som bol dobrý, mamička zložila z hornej police dva kufre s koľajnicami a mašinkami a ja som si skladal po celej obývačke železnicu. Na tých dvoch starých papierových kufroch boli bielou farbou napísané nejaké čísla a písmená. Až v dospelosti som pochopil, že to boli tie kufre, s ktorými sa mamička vrátila z transportu. Takže práve v týchto kufroch boli schované moje najkrajšie chvíle detstva,“ zaspomínal si T. Töpfer, ktorému otec zomrel, keď mal 11 rokov.

Mrzelo ho, že sa ho nestihol spýtať na vojnové časy, no napokon sa veľa vecí dozvedel od otcovho kamaráta Arnošta Lustiga a všetko poctivo zaznamenal pre budúce generácie svojej rodiny. A možno z toho vraj raz vzíde aj kniha.

SkryťVypnúť reklamu

Lipne na deťoch a rodine

„Pokiaľ niečo zo židovstva v sebe mám, je to silný vzťah k rodine. Židom po storočia nič iné nezostávalo. To bola ich jediná istota. Ich uzavretá komunita, to bola rodina, na ktorej im tak veľmi záležalo,“ vysvetlil herec, ktorý však musel zniesť jeden z najťažších úderov, keď o svoju rodinu prišiel.

S prvou manželkou Martou mal totiž dve dcéry – Terezu a Martu, no v roku 1985 sa rozviedli a ona o dva roky neskôr aj s dcérami emigrovala do USA.

Töpfera to veľmi ranilo. Na deťoch veľmi lipol, takže to ťažko niesol, no na druhej strane bol rád, že dostali šancu vyrastať v slobodnej krajine.

„Veľmi ma však trápilo, že som sa s nimi nemohol stretnúť. Raz som sa za nimi do Ameriky vybral a videl som ich na pár minút. Keď som prišiel na druhý deň na dohodnutý obed, dom bol zamknutý a oni nikde. Nakoniec sme sa stretli až po piatich rokoch, keď prišli do Prahy,“ porozprával o ťažkých chvíľach.

Počas rozvodového konania sa však zoznámil s druhou manželkou, s ktorou žije dodnes a majú spolu aj dcéru. Toto je však výsostné súkromie Tomáša Töpfera, ktoré si úzkostlivo chráni.

Nepriateľská osoba

Nesloboda v totalitnom režime ho však vždy veľmi škrela. Veď si aj koncom sedemdesiatych rokov užil dosť problémov so Štátnou bezpečnosťou.

Jeho svokor bol totiž jedným z prvých signatárov Charty 77, ale hoci Tomášovi kópiu dokumentu ukázal, nedovolil mu to podpísať.

Ten však zorganizoval medzi hereckými kolegami finančnú zbierku na podporu chartistov, ktorí dostali dištanc, a to nemal robiť.

Bol totiž medzi nimi aj bonzák. A začali sa komplikácie s ŠtB. Odpočúvanie, zákaz mimodivadelnej činnosti, výsluchy....

„Od svokra som našťastie vedel, ako sa tam má človek správať. Odpovedal som zásadne holou vetou, alebo som nehovoril nič,“ zaspomínal si na roky, keď bol u Štátnej bezpečnosti vedený ako nepriateľská osoba podozrivá z protištátnej činnosti.

Po revolúcii mal možnosť prečítať si svoj obsiahly spis a dokonca sa dozvedel, ktorí herci na neho donášali. V súčasnosti sa však k tomu nechce veľmi vracať:

„Prečo to pripomínať? Nemôžem a nechcem zo seba robiť disidenta, ani človeka statočného, ktorý by režimu vzdoroval. Ja som sa snažil krčiť ako ostatní, aby som ich nepopudil, aby som mohol robiť svoju prácu. Hral som divadlo, nakrúcal filmy...“

Novembrový aktivista

Preto je pochopiteľné, že len čo v novembri 1989 prišiel náznak toho, že by sa niečo mohlo zmeniť, Töpfer stál v prvom rade.

Hneď na druhý deň po zásahu na Národnej triede, teda 18. novembra, sa spojil s viacerými hercami a v Realistickom divadle čítal vyhlásenie o zatvorení divadiel, žiadal dialóg a bol jedným z iniciátorov generálneho štrajku.

„Nemyslím si, že som bol súčasťou nejakej veľkej, vopred pripravenej dejinnej akcie, vnímal som to celkom spontánne,“ dodal skromne.

Už v tom čase ho začali lákať do politiky, no ešte odolal a dal prednosť divadlu. Dokonca si založil aj svoje vlastné - Divadlo Na Fidlovačke.

„Ja som bol vždy hrozne neposedný a chcel som mať svoje divadlo. Byť len čakateľom na rolu ma nebaví. Nikdy ma nebavilo. Celý život fandím dobrým nápadom,“ vysvetlil herec, ktorý v sebe nezaprie obchodného ducha, pretože okrem divadla prevádzkuje s bratom – vyučeným kuchárom – aj typickú českú „hospodu“ U kalicha.

„Som manažér z donútenia. Keď som nemal prácu, ktorá by ma tešila, tak som si ju vymyslel,“ tvrdí s úsmevom multitalentovaný Pražan.

Napokon došlo aj na politiku a Tomáš Töpfer bol od roku 2006 do roku 2012 českým senátorom.

Húževnatý Columbo

Niektorí kolegovia mu závidia, že sedí na viacerých stoličkách, zarába peniaze, plní si svoje sny. Mnohí mu však za to skladajú obdiv.

On totiž nikdy príliš netlačí na pílu. Keď režíruje, na hercov nekričí, keď manažuje biznis, robí to s ľahkosťou, lebo sa v ňom zrejme prejavujú židovské gény.

„Je húževnatý a čo si zaumieni, to dosiahne. Alebo sa obklopí správnymi ľuďmi a ich využije správne,“ povedala o ňom dlhoročná kolegyňa a kamarátka Eliška Balzerová.

„Je ako taký poručík Columbo – mätie svojou postavou, nemá rád konfliktné situácie, je nenápadný a vyzerá, že sa neorientuje v situácii a potom prídete na to, že on túto situáciu riadi,“ dodali s úsmevom ďalší kolegovia.

Autor: Spracovala: Anna Novotná

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 155
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 425
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 933
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 569
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 426
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 386
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 031
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 021
  1. Daniel Balko: Súhlas s členstvom Ukrajiny v NATO padol dávno, prečo ho spochybňovať?
  2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čurillovci ho volali mozgový makač, po jeho výpovedi obvinili 25 ľudí pri akcii Apači. Tri roky má prerušené trestné stíhanie
  3. Ivan Čáni: Gröhling odpovedal Ficovi, mne a nám – občanom nie.
  4. Dušan Koniar: Brucho zašiješ, dušu nie
  5. Koloman Gore: Kto viac zarába: MMA alebo Clash of the Stars?
  6. Ján Valchár: Dve blbé správy od Putina
  7. Branislav Gröhling: Gröhling odpovedá Ficovi na list
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 28 089
  2. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 715
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 13 473
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 819
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 228
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 976
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 7 721
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 715
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Balko: Súhlas s členstvom Ukrajiny v NATO padol dávno, prečo ho spochybňovať?
  2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čurillovci ho volali mozgový makač, po jeho výpovedi obvinili 25 ľudí pri akcii Apači. Tri roky má prerušené trestné stíhanie
  3. Ivan Čáni: Gröhling odpovedal Ficovi, mne a nám – občanom nie.
  4. Dušan Koniar: Brucho zašiješ, dušu nie
  5. Koloman Gore: Kto viac zarába: MMA alebo Clash of the Stars?
  6. Ján Valchár: Dve blbé správy od Putina
  7. Branislav Gröhling: Gröhling odpovedá Ficovi na list
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 28 089
  2. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 715
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 13 473
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 819
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 228
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 976
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 7 721
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 715
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu