Ešte dlhé desaťročia po tejto vojne sa v motoristickom slangu označovalo výrazom džíp malé terénne auto akéhokoľvek výrobcu. Pôvodný džíp, teda výrobok americkej firmy Jeep - to sa vyslovuje džíp - sa vlastne stal synonymom celej triedy malých terénnych áut. Dokonca aj v Krátkom slovníku slovenského jazyka z roku 1987 (keď už existovali „džípy" rôznych značiek) sa pri hesle džíp uvádza vysvetlenie „teréne osobné vozidlo". Pôvodný Jeep - vtedy ešte nie pod takým názvom - sa začal vyrábať v roku 1941. Stručne pripomenieme históriu tohto unikátneho vozidla, ktoré výrazným spôsobom prispelo k víťazstvu spojencov v (zatiaľ) poslednej svetovej vojne.
Vyzvali 135 automobiliek
V júli 1940 informovala americká armáda výrobcov automobilov, že potrebuje ľahké prieskumné vozidlo ako náhradu za vojenské motocykle a modifikované autá Ford Model T. Armáda vyzvala 135 automobiliek, aby predložili ponuky na auto, ktoré by spĺňalo dlhý zoznam požiadaviek. Vyžadovala sa nosnosť 272 kg, celková hmotnosť nie viac ako 590 kg, rázvor menší ako 190 cm, výška menej než 91 cm (so sklopeným predným oknom), tri sedadlá, pohon všetkých kolies, redukčná prevodovka a motor umožňujúci jazdu rýchlosťou od 5 do 80 km/h.
Prototyp musel byť hotový do 49 dní!
Na dnešné pomery nepredstaviteľná podmienka bolo zhotovenie funkčného prototypu do 49 dní. Do súťaže sa prihlásili len dve firmy, a to American Bantam Car Company a Willys-Overland, ktorá však žiadala viac času na postavenie prototypu. Bankrotujúca firma Bantam najala talentovaného konštruktéra Karla Probsta, ktorý za dva dni poskytol výkresy prototypu. Ten bol ručne zhotovený a odovzdaný armáde na testovanie - to ukázalo, že vozidlo spĺňa všetky požadované kritériá (až na nižší krútiaci moment motora).
Podklady poskytli firmám Willys a Ford
Armáda si uvedomovala, že Bantam nebude schopný vyrábať dostatočný počet vozidiel a preto poskytla podklady firmám Willys a Ford, pričom ich vyzvala, aby na vozidle vykonali zlepšenia podľa vlastných predstáv. Vznikli tak prototypy Ford Pygmy a Willys Quad. Armáda požiadala v marci 1941 každú z troch firiem (Bantam, Ford a Willys), aby vyrobila 1 500 vozidiel.
Vyrobili ich temer 650 000
Po ďalších skúškach armáda vybrala firmu Willys ako hlavného výrobcu nového vozidla, po zvýšení dopytu bol kontrakt na výrobu udelený aj firme Ford. Finálne produkčné verzie boli označené Willys-Overland Model MB a Ford Model GPW - do konca vojny bolo dokopy vyrobených temer 650 000 týchto ľahkých terénnych vozidiel.
Neurčitý pôvod názvu Jeep
Kde sa však vzal názov Jeep? To, pravdupovediac, nikto zaručene nevie. Najbežnejšia je teória, že slovo Jeep vzniklo spätným prepisom fonetickej verzie skratky GP (Government Purposes alebo General Purpose, teda na vládne alebo všeobecné účely), novšia verzia hovorí, názov dnešnej firmy Jeep je odvodený od názvu mysteriózneho zvieratka Eugene the Jeep v komikse Popeye, vytvorenom E. C. Segarom už v roku 1936. Tak si vyberte.....
Kokpit štýlu „v jednoduchosti je krása". Temer všetky vo vojne vyrobené džípy boli poháňané 2,2-litrovým štvorvalcom, ktorý vyvíjal výkon 45 kW. Foto: Jeep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.