Titulok možno popravde považovať za nejednoznačný - predstavy o tom, aké auto možno považovať za ľudové sa zrejme líšia podľa obsahu peňaženky motoristu i podľa jeho osobných preferencií. Na mysli však máme auto, ktorého označenie je doslova „Ľudové auto" - nie však v slovenčine, ale v nemčine. Ide, ako už tušíte, o auto značky Volkswagen resp. o prvý typ tejto značky.
Ľudové auto navrhol F. Porsche
S ideou výroby ľudového auta - Volkswagenu - ktoré by bolo dostupné všetkým nemeckým občanom, prišiel pred druhou svetovou vojnou samotný Adolf Hitler.
Vozidlo so vzduchom chladeným a vzadu uloženým motorom navrhol profesor Ferdinand Porsche, pričom tri skúšobné exempláre s označením Porsche Typ 32 zhotovila firma NSU.
V rokoch 1936/37 boli zhotovené ďalšie testovacie prototypy, označené W30.
Moderná automobilka vo Wolfsburgu
Na výrobu prvého nemeckého ľudového auta bola v meste, po vojne nazvanom Wolfsburg, postavená na tú dobu veľmi moderná automobilka Volkswagenwerk.
Tá však v dôsledku prepuknutia bola preorientovaná na vojnovú výrobu a preto do konca vojny vyrobila len 630 „ľudových" áut, ktoré však vtedy mali označenie KdF, a to podľa organizácie na trávenie voľného času, nazývanej Kraft durch Freude, čiže radosťou k sile.
Po vojne pod britskou správou
Začiatkom apríla 1945 obsadili fabriku Volkswagen americké jednotky, v júni 1945 bol podnik s približne 6 000 zamestnancami prevzatý britskou vojenskou správou.
O obnovu výroby automobilov sa rozhodujúcou mierou zasadil britský správca, vtedy len 29-ročný major Ivan Hirst, ktorý 22. augusta 1945 objednal v automobilke 20 000 vozidiel pre spojenecké vojská, čím v podstate zabránil demontáži strojného zariadenia.
Prvé „ľudové" auto - už ako Volkswagen - zišlo z montážneho pásu 27. decembra 1945, teda pred 70 rokmi.
Američania mu dali prezývku chrobák
Nábeh výroby bol zložitejší, než sa predpokladalo a tak do konca spomenutého roka opustilo automobilku len 55 vozidiel, ktorým Američania dali prezývku chrobák - tá sa mimoriadne ujala a stala sa polooficiálnym označením vozidla (jeho oficiálne označenie bolo Typ 11).
V rokoch 1946 - 1947 sa vo firme Volkswagen vyrábalo približne tisíc chrobákov mesačne. Vtedy ešte nikto netušil, že chrobák sa stane symbolom tzv. nemeckého hospodárskeho zázraku i rekordérom čo do počtu vyrobených kusov (vyrobilo sa ho viac než 21 miliónov).
Vyrábal sa do júla 2003
V októbri 1947 sa začali chrobáky firmy Volkswagen exportovať. V októbri 1949 bol podnik Volkswagenwerk GmbH odovzdaný do nemeckých rúk. Posledný klasický chrobák zišiel z montážneho závodu v mexickom Pueble koncom júla 2003.
To už bol vo výrobe (od roku 1998) „nový chrobák", ktorý tvarmi karosérie pripomína pôvodný model. Aby sa starý chrobák (po nemecky Käfer) neplietol s novým, pre nový sa vžilo anglické označenie beetle (to je tiež chrobák). Možno dodať, že éry nového chrobáka sa dožil aj spomenutý major Hirst, ktorý zomrel až v roku 2000.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.