Umelý stromček má síce svoje čaro, no ak chcete mať počas vianočných sviatkov príbytok prevoňaný neopakovateľnou vôňou živice, tú vám zaručí len živý stromček. Čím sa však pri nákupe riadiť?
- V prvom rade by ste nákupy nemali nechávať na poslednú chvíľu, pretože sa môže stať, že vám zostane len „vypelichaný" úbožiak, z ktorého ani zázrakom nevyčarujete krásny stromček.
- O tom, ako dlho vám stromček vydrží, rozhodujete už pri nákupe. Aby bol dlho krásny, musí mať ihličie jasné farby. Rozhodne teda neberte niečo, čo je už vopred zabalené a nemôžete si to detailne pozrieť.
- Aký druh si vybrať? Symbolom Vianoc je jedlička, vznešená, krásna, s tmavými a lesklými ihlicami. Veľmi dobre vydrží aj v teplých a suchých izbách bez toho, aby opadala a k tomu úžasne vonia. Avšak, problémom býva zvyčajne vyššia cena.
- Hneď druhý v poradí je smrek, no jemu panelákový byt nesvedčí, lebo v suchom vzduchu skoro opadáva. Preto si smrek kupujte do chladnejších bytov s vyššou vlhkosťou. Ak máte doma suchý vzduch, siahnite po borovici. Tá vydrží čerstvá aj v teplých izbách bez toho, aby opadala.
- A ako sa treba o stromček postarať po tom, čo si ho donesiete z obchodu domov? Jeho životnosť predĺžite tým, že ho uložíte do chladu. Najskôr odrežte malý kúsok z kmeňa, ktorý je zalepený smolou a potom ho hneď postavte do nádoby s vodou, aby sa napil. Ak ten kúsok neodseknete, voda nedokáže preniknúť k stromčeku. Kôru však neorezávajte, stromček saje vodu pletivami, ktoré sú pod ňou.
- Asi tri dni predtým, než ho budete chcieť postaviť do izby, ho rozbaľte a umiestnite do mierne vykurovanej miestnosti, aby sa aklimatizoval. Ak máte stojan so zásobníkom vody, je dobré kmeň opäť o nejaký centimeter - dva skrátiť. Cez nový rez bude lepšie prijímať vodu. A môže sa zdobiť!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.