Nadmerný príjem cukru totiž neškodí len vašej postave, ale i mozgu a psychike.
Aké neblahé následky vás čakajú, ak so závislosťou na cukre neprestanete?
1. Podkopaná imunita
Cukor je veľkou skazou pre vašu obranyschopnosť, ktorá sa jeho vplyvom výrazne oslabuje. V prvom rade znižuje činnosť imunitných buniek, ktoré potom len ťažko obstoja v boji s baktériami a vírusmi.
Okrem toho cukry tiež súperia s vitamínom C, ktorý je pre obranyschopnosť organizmu mimoriadne dôležitý. Vitamín C je do buniek prenášaný inzulínom.
Pri nadmernom príjme cukru je však inzulín zaneprázdnený práve prenosom cukru a vitamín C tak ostáva z veľkej časti nevyužitý.
2. Poškodzovaný mozog
Cukry majú tiež negatívny dopad na našu pamäť. Spotrebúvajú totiž zásoby vitamínu B, ktorý je pre správne fungovanie mozgu v podstate nevyhnutný.
Ešte horšie je, že nadmerný príjem cukrov pravdepodobne vedie k rozvoju Alzheimerovej choroby.
3. Chronická zlá nálada
Divíte sa? Iste, ak ste v strese a doprajete si tabuľku čokolády a dva zákusky, z krátkodobého hľadiska vám bude lepšie.
Z dlhodobého pohľadu je však efekt cukru úplne opačný. Rozkolísava totiž glykémiu, a tým aj vašu náladu.
Podporuje tiež chronické zápaly v organizme a narúša imunitu, čo vedie k zvýšenému riziku depresií.
4. Starnutie pleti
Cukor sa veľmi nekamaráti s kolagénom, ktorý zaisťuje pružnosť pokožky. Čím je hladina cukru v krvi vyššia, tým starne pleť rýchlejšie.
5. Strata apetítu
Sladkosti chutia výraznejšie než iné potraviny a pri ich dlhodobej konzumácii sa môže stať, že vám už bežné potraviny nebudú natoľko chutiť. Ide napríklad o zeleninu, jogurty či ovocie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.