K najčastejším ochoreniam počas chladných mesiacov patria prechladnutie a chrípka. Väčšinou nás neohrozujú na živote, ale zopár dní nám vedia poriadne znepríjemniť.
Chrípka je nebezpečnejšia ako obyčajné prechladnutie. Ako ich od seba rozoznáme?
„Základným rozdielom medzi chrípkou a bežným prechladnutím je predovšetkým v závažnosti a v riziku komplikácií, ktoré sú spojené s chrípkou," hovorí imunológ Miloš Jeseňák a vysvetľuje, „chrípka je systémové ochorenie sprevádzané vysokými teplotami, systémovými príznakmi ako slabosť, únava a svalové bolesti, pričom často ju sprevádzajú aj komplikácie, ako napríklad zápal pľúc, ale aj srdca. Prechladnutie je vyvolané iným vírusom a postihuje horné dýchacie cesty. Trvá kratšie, sprevádzajú ho príznaky ako pocit upchatého nosa a vodnatá nádcha, pričom obvykle má krátke, niekoľkodňové trvanie".
Odborník upozorňuje aj na niektoré chrípke podobné ochorenia, ktoré sú vyvolané inými vírusmi ako vírusom chrípky.
„Majú podobný, hoci obvykle miernejší priebeh. Ich liečba je podobná ako pri chrípke a často vyvolávajú nedôveru voči očkovaniu. Zaočkovaní ľudia totiž na tieto iné, chrípke podobné virózy ochorieť môžu. Očkovanie chráni len proti klasickej chrípke".
Môže byť i nebezpečná
Chrípka je bežné ochorenie, ktoré zvyčajne prekonáme viackrát za život, kedy však môže byť nebezpečná?
„Ak pretrvávajú príznaky a nezlepšujú sa, ak sa po niekoľkých dňoch od začiatku ochorenia opäť po prechodnom zlepšení stav zhorší, ak sa zhorší kašeľ, objavia sa bolesti na hrudníku (môže to byť príznak zápalu pľúc či srdca), prehlbuje sa únava. Vtedy určite treba vyhľadať odbornú pomoc lekárov s doplnením potrebných zobrazovacích či laboratórnych a mikrobiologických vyšetrení," odporúča Miloš Jeseňák.
Priebeh ochorenia závisí od viacerých faktorov, nášho zdravotného stavu, životosprávy, životného štýlu, stresu, ktorý nás dokáže oslabiť a podobne.
Horšie znášajú podľa odborníka chrípku najmenšie deti v prvých rokoch života a tiež starší ľudia.
„Špecifické rizikové skupiny predstavujú pacienti s rôznymi chronickými ochorenia dýchacích ciest, napríklad astmatici, pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, deti s ochorením pľúc v dôsledku predčasného pôrodu a inými formami chronických ochorení, napríklad diabetici, reumatici, pacienti s poruchami imunity a pacienti užívajú imunosupresívnu liečbu. Všetci títo rizikoví jedinci by mali byť každoročne očkovaní proti chrípke," odporúča odborník.
Autor: Spracovala: Monika Almášiová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.