Bežne dostupný zberateľský materiál nie vždy dokáže naplniť vysoké nároky zberateľov.
Perforované bankovky sú cenovo dostupné, podobne ako neplatné obeživo. Výnimkou sú iba bankové vzory, ktoré sú známe vo viacerých vyhotoveniach. Platidlá, ktoré pochádzajú z ilegálnych zdrojov, patria k najväčším vzácnostiam.
Tieto materiály sú identické originály, ktoré sú fyzikálne totožné s obehovými platidlami. Zberatelia majú vysoké nároky a väčšinou im tieto bežné emisie nepostačujú. Pamätné vydania sú pre nich vždy lákavé a dokážu investovať nemalé peniaze do týchto nevšedných kuriozít.
Najpopulárnejšie sú čiernotlače 100 Kč 1931 s námetom T. G. Masaryka. Špeciálne vydania niektorých ďalších nominálov sú známe v rôznych prevedeniach a vyhotoveniach.
Atraktívne čiernotlače 100 Kč 1931 sú vytlačené na ceninovom papieri s priesvitkami, ktoré sa používali na výrobu bankoviek po peňažnej reforme v roku 1953.
Sú číslované, vyšli v obmedzenom náklade 500 kusov. V spodnej časti sú dobre viditeľné podpisy Maxa Švabinského a Ferdinanda Schinbröcka.
Ak chcete vlastniť kompletnú bankovku v tomto špeciálnom prevedení, tak je potrebné zakúpiť obe jednostranné čiernotlače.
Portrét T. G. Masaryka na averze je veľmi populárny, rytinu bez problémov dokážu identifikovať aj začínajúci zberatelia. Menej známy je reverz so symbolom Republiky, ktorý v sebe skrýva mnoho zaujímavostí.
Portrét ženy v elipsovitom medailóne na 100 Kč 1931 (na snímke) zapadol popolom, nikto si ho nevšíma.
Zberateľov bankoviek tento skvelý výtvarný návrh vôbec nezaujíma. Notafilisti sa sústreďujú iba na burzy a aukcie.
Vôbec netušia, že na štylizovanom portréte Maxa Švabinského je vyobrazená úspešná speváčka a herečka Jarmila Novotná. Narodila sa 23. 9. 1907 v Prahe a už v mladom veku bolo vidieť, že z nej vyrastie skvelá umelkyňa.
Na predstavení Predaná nevesta mala koncom decembra 1929 v Berlíne mimoriadny úspech. Po tomto skvelom výkone sa kompetentní rozhodli , že symbol Republiky na 100 Kč 1931 vyhotoví Max Švabinský podľa portrétu Jarmily Novotnej.
Speváčka a herečka patrila v tej dobe medzi najväčšie hviezdy. Žila pomerne dlho, zomrela v roku 1994 v New Yorku. V roku 1997 inštalovali v Národnom divadle bustu s portrétom Jarmily Novotnej Daubkovej.
Česká národná banka vydala v roku 2007 pamätnú striebornú 200-korunovú mincu pri príležitosti 100. nedožitých narodenín umelkyne.
Podľa skvelej sopranistky pomenovali planétku, ktorá má číselné a slovné označenie 5897-Novotná.
Zberatelia by nemali iba predávať a kupovať bankovky, ale mali by poznať aj tieto zaujímavé príbehy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.