Košickí poslanci urobili ďalší krok na zlepšenie chovu psov v Košiciach, zatiaľ iba v pešej zóne, no neskôr aj na sídliská umiestnili pisoáre pre psov. Odvčera ich je desať, čoskoro pribudnú ďalšie.
Kto v uplynulých dňoch prechádzal Hlavnou ulicou, jeho pozornosti určite neušli nové prvky, ktorá sa tam objavili. Konkrétne betónov kužele s dierkami, na hornej časti doplnené o oranžový odpadkový kôš. Ide o novinku - pisoáre pre psov.
"Sťažností na psov, močiacich na chodníky, už bolo tak veľa, že sme tento problém museli riešiť," povedal nám Milan Havko," vedúci chovateľského oddelenia magistrátu.
"Niektorí psičkári už tak spohodlneli, že im bolo zaťažko zájsť so svojím miláčikom na trávnik. Buď ich neviedli na vôdzke vôbec, ale ak, tak kráčali po chodníku. Psy sa potom vyprázdňovali tam, kde mohli, alebo im napadlo. Močili na schody, na chodník a podobne. Zanechávali po sebe mláčky, ktoré pôsobili odpudivo, dokonca aj zapáchali. Nezriedka sa stávalo, že sa pes na chodníku aj vykadil."
Magistrát hľadal riešenie. Pôvodne zvažoval vyslať do terénu mestských policajtov, aby si psičkárov všímali, upozorňovali a takto vykonávali osvetovú činnosť. Potom si však uvedomili, že policajti by potom chýbali na uliciach, kde vyberajú pokuty za zlé parkovanie.
To by mohlo ohroziť mestský rozpočet, najmä však balík peňazí na koncoročné odmeny. Preto od tohto zámeru ustúpili.
A ako vlastne pisoár funguje? "Tento prístroj určuje psovi miesto na vykonanie jeho potreby a pritom esteticky nenarušuje okolie," vysvetľuje Havko.
"Pisoár sa skladá z troch častí: držiaka, do ktorého sa umiestni hlavná časť pisoára, pomocou ktorých sa psí pisoár pripevní do zeme. V spodnej časti psieho pisoára sa nachádza žliabok - malá nádobka, v ktorom sa zachytáva malé množstvo psieho moču. Zbytok odteká do zeme."
Psí moč sa do hlavnej časti dostáva dierkami, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené po celej dĺžke psieho pisoára.
Vrchný kryt zabraňuje vtekaniu dažďa do hlavnej časti pisoára, a tým vymývaniu nádobky so stopami moču.
"Celý systém je založený na prirodzenom psom správaní," pokračuje Havko.
"Psí chlapec potrebuje každý deň obísť svoje teritórium a zanechať pachovú správu ostatným psom o svojej prítomnosti. Psi sú najviac lákaní k označovaniu vyvýšených miesta, rohov fasád, budov, orajov garáží, rôznych stojanov, odpadkových nádob, stromov, kolies zaparkovaných áut, dopravných značiek a pod."
Psí pisoár, umiestnený do teritória psov, predstavuje ideálny prvok, ktorý vďaka svojej pachovej stope púta pozornosť psov a láka ich k označovaniu.
Predmety a časti budov tak budú chránené pred nežiaducim znečisťovaním psím močom.
Na Hlavnej je zatiaľ skúšobne umiestnených 10 pisoárov. Ak sa osvedčia, mesto plánuje stovky umiestniť aj na sídliskách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.