K najznámejším oceneniam patrí Nobelova cena, ktorú sa snažia získať vedci v celosvetovom meradle. Ostatné uznania akoby zapadli prachom, nikto ich nespomína. Získať Fieldsovu medailu za matematiku nie je vôbec jednoduché.
Prestížne ocenenie je ekvivalentom Nobelovej ceny za matematiku. Udeľuje ju Medzinárodný matematický zväz a v súčasnej dobe patrí k najprestížnejším medailám. Mená nových laureátov sa vyhlasujú iba raz za 4 roky a môžu byť odmenení maximálne štyria matematici. Veková hranica je obmedzená na 40 rokov.
Cieľom je rozpoznať, podporovať a odmeniť mladé talenty za významné objavy v matematike. S udeľovaním medailí je spojená aj finančná odmena, ktorá v roku 2014 činila 15-tisíc dolárov. Túto tradíciu založil kanadský matematik profesor John Charles Fields.
Prvé medaily udelili v roku 1936 na Svetovom kongrese v meste Oslo, ktoré získali Lars Ahlfors (Finsko) a Jesse Douglas (USA). Od roku 1950 odmeňujú mladé talenty v pravidelných 4-ročných cykloch.
Súčasťou ocenenia sú medaily, ktoré patria k jedinečným kúskom. Sú vyrobené zo zlata, majú priemer 90 milimetrov. Výtvarné návrhy vyhotovil kanadský sochár R.Tait McKenzie. Latinské slovo Matematici na averze je dominantné a dokonale vyvažuje výtvarnú kompozíciu.
Text v preklade znamená, že matematická spoločnosť vzdáva hold za celoživotnú prácu. Na reverze je dobre viditeľný latinský opis spolu s portétom Archimedesa. Povzniesť sa nad seba a pochopiť svet je význam opisu v Slovenskom preklade.
Mená nositeľov Fieldsových medailí sú vyryté na hranách, čo ešte zvyšuje atraktivitu týchto razieb. Existujú iba v limitovanom počte, je preto málo pravdepodobné, že sa vyskytnú na aukciách.
Udeľovanie Fieldsových medailí sa spája so zaujímavými príbehmi, ktoré sú súčasťou dlhoročnej tradície a histórie. Od roku 1936 tieto ocenenia získali vždy iba muži. Túto tradíciu sa podarilo prelomiť v roku 2014, keď Fieldsovu medailu za matematiku obhájila prvá žena pochádza z Iránu.
V súčasnosti profesorka matematiky Maryam Mirzakhani pracuje na Stanford University v USA. Ocenenie získala za prácu, v ktorej sa venuje dynamike a geometrii Riemannových plôch a ich modulárnemu priestoru.
V roku 1936 medzi prvými odmenili Larsa Ahlforsa z Fínska, ktorý sa vo svojej práci venoval Riemannovým povrchom inverznej funkcie, podobne ako prvá ocenená žena. Karty sú rozdané, matematici z celého sveta majú ďalšiu možnosť získať Fieldsovu medailu až v roku 2018.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.