Dnes si, dámy, dávajte pozor na to, čo hovoríte a ako sa správate. Novú generáciu mužov je totiž veľmi ľahké uraziť. Páni nám totiž nejako „zmäkli".
Nie je vôbec ťažké nájsť typy, ktoré chcú a potrebujú rozoberať svoje emócie, starosti a radosti celú noc.
A netreba vôbec chodiť ďaleko. V prvom bare narazíte na týpka, ktorý vám po zoznámení začne rozprávať o svojom bolestivom rozchode.
Medzi ženami a mužmi už v tomto hádam ani nie je rozdiel. Všetci sú odrazu príliš emocionálni.
Hromotĺci s dušou
David Lewis, neuropsychológ, zakladateľ a riaditeľ nezávislej výskumnej a poradenskej spoločnosti Mindlab International so sídlom vo Veľkej Británii, skúmal s kolegami dve skupiny dobrovoľníkov, konkrétne 15 otcov a 15 matiek.
Všetci sledovali sériu videí od blažených a vtipných až po vzrušujúce, pričom im boli za pomoci elektród snímané fyziologické reakcie. Vedci ostali prekvapení, že mužské odozvy na podnety boli často oveľa silnejšie ako ženské.
„Táto štúdia naznačuje, že páni prežívajú emócie rovnako ako dámy, dokonca niekedy oveľa silnejšie, ale sú menej ochotní vyjadrovať svoje pocity na verejnosti. Je to kvôli očakávaniam, ktoré na nich kladie spoločnosť," uviedol odborník pre britský portál Independent, v ktorom bola štúdia uverejnená.
Vedec tak okrem iného objasnil i to, prečo si množstvo mužov „robí vrásky" napríklad aj z hádky s priateľkou.
Tieto veci im skrátka nie sú ukradnuté, hoci sa tak tvária. Prečo takáto zmena? Čas beží a človek ako taký prechádza transformáciou.
Evolučný vývoj, alebo modernizácia?
„Ja tento jav sledujem čím ďalej tým častejšie. Každý muž v sebe nosí nielen mužskú, ale i ženskú energiu. A je teda celkom prirodzené, že sa občas správa emočnejšie, než by sme my ženy predpokladali," vraví koučka partnerských vzťahov Lenka Černá.
„V minulosti sa muži báli prejavovať svoje emócie, avšak mladšia generácia je už vychovávaná tak, aby svoje pocity naopak vyjadrovala. Myslím si, že je to v poriadku a niekedy to môže priniesť i svoje výsledky," konštatuje a ako príklad uvádza napríklad prínos väčšej empatie voči podriadeným či kolegom v práci.
Nič sa však samozrejme nesmie preháňať.
Keď sú z chlapov baby
„S emóciami sa musí vedieť pracovať. Rovnako, ako sa to učíme my, ženy, aj páni by mali svojim emóciám rozumieť a nakladať s nimi, zvlášť v práci, veľmi opatrne."
Inak to nemusí dopadnúť najšťastnejšie. Ak si to totiž prevedieme do sféry vzťahov, žiadna z nás netúži pozorovať, ako sa jej polovička zosype zakaždým, keď sa jej niečo nepodarí.
Citlivosť áno, ale zdravá, nie ubíjajúca a hysterická.
Svoje o tom vie i 26-ročná Zuzana.
„Pred mesiacom som sa rozišla s priateľom, ktorý sa v mnohých ohľadoch správal ako žena. Stále za mnou chodil, že som sa ho dotkla vtipom, alebo že sa necítil dobre, keď som si sadla medzi jeho kamarátov," konštatuje dievčina, ktorá tvrdí, že už dávno pochopila, ako to teraz funguje.
„Chceli sme to, máme to. Muži sa nám podobajú."
Nemajú to jednoduché
Už len také reklamné šoty, ktoré vysielajú televízne stanice počas športových programov, predstavujú zmiešané požiadavky kladené na mužov v dnešnej spoločnosti.
Podľa reklám by muži mali piť pivo, vlastniť úžasné autá, mali by byť šikovní pri drobných domácich opravách a zároveň by mali byť milujúcimi otcami.
Popritom by mali vlastniť najnovšie modely holiacich strojčekov a používať krémy proti vráskam okolo očí spolu so samoopaľovacími prípravkami.
Veľa mužov sa v týchto požiadavkách nevie zorientovať a chýba im ucelený obraz ideálneho muža. V praxi to znamená, že muži prežívajú krízu. Už roky sa dá sledovať u mužov vo všeobecnosti premena. Stávajú sa mäkšími a citlivejšími.
Avšak napriek tomu, že ženy túžia po chápavých partneroch a zodpovedných otcoch, stále existuje aj potreba typicky mužských vlastností, ako je najmä zdravé sebavedomie.
Vo všeobecnosti sa za najideálnejšieho považuje muž, ktorého osobnosť sa pohybuje niekde v strede.
Dosiahnuť tento stav môže byť pre mnohých mužov náročné, ale zároveň to poskytuje nové príležitosti a muži by sa mali naučiť, ako ich využiť.
"Muži sa chcú zmeniť, ale majú to v mnohých oblastiach ťažké," myslí si Eberhard Schaefer, predseda berlínskeho Centra pre otcov.
"Keď sa muži snažia zorientovať vo svojej osobnosti, potrebujú podporu od žien," tvrdí Schaefer a ženám odporúča, aby si nerobili žarty z mužov, ktorí sa snažia zmeniť.
Autor: Spracovala Andrea B. Nitkulincová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.