Štatistické zisťovania ukazujú, že na Slovensku sa na diabetes lieči o percento viac žien ako mužov. Ženy sú však na tomto civilizačnom ochorení zainteresované viac, ak ním aj netrpia. Mala by to byť totiž žena, čo povedie svojho muža - cukrovkára k správnej životospráve.
Mať cukrovku znamená začať sa o seba doživotne starať. Nestačia len pravidelné kontroly u lekára, užívanie tabletiek alebo inzulínu, aj keď tieto kroky sú v živote diabetika nevyhnutné.
Cukrovka nerobí rozdiely pri pohlaviach. Starostlivosť o svoje zdravie by tak mala byť u žien i mužov rovnaká.
Netreba však zabúdať na to, že práve ženy sú tie, ktoré v domácnosti zaobstarávajú nákup potravín, jedálniček a varenie. Strava je u diabetikov kľúčová, preto jej treba venovať náležitú pozornosť.
Alfa a omega je u diabetikov okrem diétnej stravy aj jej pravidelný príjem. Prieskum poisťovne Dôvera ukázal, že čerstvo diagnostikovaní diabetici majú obavy z celoživotnej diéty, ako si ju nastaviť a ako ovplyvní bežný život.
Kľúč k úspechu
Diétu popisujú ako "obmedzovanie v jedle, nutnosť dávať si pozor, strážiť sa" a to, že si "človek na to (diétu) musí neustále myslieť, kde a koľko času strávi, či tam bude mať možnosť jesť a čo, prípadne nutnosť nosiť so sebou niečo na jedenie, aby sa nedostal do krízovej situácie".
S diabetickou diétou sa často spájajú aj mýty o problémovom vyhľadávaní vhodných potravín a slabý výber v obchodoch. Životospráva diabetika by okrem vhodnej stravy mala ísť ruka v ruke s pravidelným športom.
Je zrejmé, že život sa s diagnózou cukrovka výrazne zmení. Ale myslieť si, že sa tým znižuje jeho kvalita, je nesprávne. Kľúč k úspechu je vedieť, ako správne s diabetom žiť a odkiaľ čerpať správne informácie.
Radšej nesurfovať na nete
Informačné kanály si pacienti hľadajú najmä na internete. Tie však nemožno „našiť" na ich konkrétne potreby.
Je potrebné pamätať si, že neoverenými informáciami z rôznych internetových zdrojov si môžete viac ublížiť ako pomôcť.
Ideálne je o akýchkoľvek otázkach a pochybnostiach pohovoriť si s ošetrujúcim diabetológom. Tí však pri množstve pacientov zvyčajne nemajú čas detailne si s nimi pohovoriť.
V zahraničí roky fungujú systémy starostlivosti o cukrovkárov, ktoré majú minimalizovať ich každodenné ťažkosti a predchádzať negatívnemu vplyvu ochorenia. Tento zaužívaný a osvedčený spôsob na Slovensku doteraz chýbal.
Praktické témy
„Vieme, že za 85 percent zlepšenia zdravotného stavu vďačia pacienti sami sebe," hovorí Henrieta Tulejová, šéfka pilotného projektu Program pre lepší život s cukrovkou, ktorý v Košickom a Nitrianskom kraji rozbieha poisťovňa Dôvera.
Diabetici sa tak môžu zúčastniť školení, kde im skúsení edukátori ukážu, že s diabetom možno žiť aj bez pocitu obmedzenia.
Prednášky sú venované najmä praktickým témam - ako si upraviť stravu a pohyb, ako zvládať diabetes na dovolenke alebo v zamestnaní, starostlivosť o nohy, o chrup, príprava na hospitalizáciu a ďalšie.
Dôvera patrí do skupiny Penta. Skupina Penta je finančný partner spoločnosti NAMAV, ktorá je minoritný akcionár spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníkov Sme a Korzár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.