Tieto materiály majú rôzne využitie v priemysle, ale aj v umení. Kombináciou baníctva a mincovníctva vzniklo medailérstvo.
Šikovní sochári dokážu kovovému strižku vdýchnuť život. Na tému súborná medailérska tvorba majstra Arpáda Račka odznela skvelá prednáška, ktorú pripravil vedeckovýskumný pracovník v odbore geológia Ing. Jozef Slavkovský, CSc.
Na akciu, ktorá sa konala 13. októbra v budove Barkóczyho paláca v Košiciach, zavítal aj akademický sochár Martin Račko s bratom.
V úvode prednášajúci zdôraznil, že umelec bol predovšetkým sochárom, medailérskej tvorbe sa venoval len sporadicky. V tvorbe Arpáda Račka sú dominantné rôzne podoby a varianty svetoznámej sochy Maratónca z roku 1959.
Na tieto diela nadväzuje akademický sochár aj v medailérskej tvorbe. V menšom zastúpení sú razby, ktoré venoval oslobodeniu a kultúrnym a vzdelávacím inštitúciám. Absolútnou špičkou sú námety s erbom mesta Košice, ktoré si zaslúžia osobitnú pozornosť.
Niektoré z nich sú jedinečné s neobvykle veľkým priemerom 100 milimetrov. K takýmto kuriozitám patrí aj Cena mesta Košice. Ďalšie diela venoval rôznym organizáciám a podnikom, niektoré z nich majú nádych socialistického realizmu.
Pán Slavkovský príkladne skompletizoval a popísal celú sériu týchto medailí. Sú to cenné historické pamiatky, ktoré už dnes patria k zlatému fondu. S týmito drobnými kuriozitami sa v budúcnosti pravdepodobne stretneme na burzách a aukciách.
Prednášajúci v krátkosti zhrnul životné dielo umelca. Akademický sochár Arpád Račko sa narodil 17. júla 1930 v Szolnoku. Študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe u profesora Jana Laudu. V Košiciach získal ďalšie skúsenosti od Ľudovíta Felda, Jána Mátheho a Júliusa Bukovinského, ktorí už v tom čase patrili k uznávaným umelcom. V 80. rokoch obhájil tituly zaslúžilý a národný umelec.
Bronzovú plastiku s námetom košického erbu dokončil v roku 2002, ktorú vytvoril pri príležitosti 500. výročia udelenia erbovej listiny mesta Košice. Na záver si mali prítomní možnosť prezrieť tvorbu umelca. Účasť bola dobrá, na snímke (prvý zľava) Ing. Jozef Slavkovský, CSc. spolu so synom akademického sochára po ukončení akcie zodpovedali všetky otázky, ktoré odzneli z publika.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.