V obchode skúšajú, prirovnávajú, kreslia si čiaročky na ruky, či sa im bude odtieň hodiť a či výrobok plní to, čo sľubuje.
Výber však nie je všetko, ani tie najdrahšie produkty nebudú fungovať, ak ich budete nanášať nesprávnym spôsobom.
reto investujte aj do štetcov, ktorými sa líčidlá nanášajú. Pre domáce použitie nepotrebujete veľa kúskov, ale tento nevyhnutý základ sa zíde.
Mejkap
Na mejkap je možné použiť veľké množstvo štetcov. Na začiatku je dôležité rozhodnúť sa medzi dvoma základnými typmi. Klasický plochý štetec si poradí skôr s hustejšími mejkapmi, ak používate skôr tekutú textúru, lepšie si s ňou poradí stripple brush. Tento druh štetca má dva rozličné druhy štetín, vďaka ktorým môžete štetec použiť hneď niekoľkými spôsobmi. Najdlhšími štetinkami môžete mejkap do pleti zľahka vtlačiť alebo môžete využiť hranu štetca a mejkap skôr rozotierať. Obama spôsobmi získate veľmi prirodzený vzhľad pleti.
Púdre
Ak púdre používate na zmatnenie alebo fixáciu podkladového mejkapu, zídu sa vám hneď dva štetce. Jeden huňatejší štetec na púder a jeden menší či skosený na líčka a bronzer. Štetec na púder by mal byť veľmi hustý a objemný.
Zároveň však musí byť dostatočne jemný. Líčenie si predsa chcete užívať, nie si škrabať tvár nepríjemnými štetinami. Púder štetcom do pleti ľahko vklepávajte krúživými pohybmi. Nikdy nenanášajte púder ťahom. Zbytočne by ste narušili vrstvu mejkapu a nedocielili by ste prirodzený vzhľad.
Na líčka môžete použiť skosený štetec, ale siahnuť môžete aj po guľatom. Ten vyzerá podobne ako štetec na púder, len je menší. V tomto prípade je to otázka vlastných preferencií.
Záleží skôr na vás, aký tvar štetca je pre vás prijateľnejší. Vyskúšajte malý tip na nanášanie líčok. Keď ich nanesiete, vráťte sa ešte k púdrovému štetcu a líčka ním ľahko rozmažte do stratena. Stratia sa tak všetky nevzhľadne vyzerajúce prechody.
Očné tiene
Toto je časť líčenia, kde štetce urobia tú najväčšiu prácu. Len výrobcovia očných paletiek nám to trošku komplikujú. Len si spomeňte na miniatúrne penové aplikátory, ktoré sú pri kombinácii tieňov samozrejmosťou. Určite sa vám ich doma povaľujú desiatky.
Pokojne na ne zabudnite, pretože s nimi dokonalé líčenie očí nikdy nezvládnete. Na to, aby ste bez veľkej námahy docielili dokonalé výsledky, potrebujete minimálne tri štetce. Pre nanášanie akýchkoľvek základných farieb používajte plochý štetec.
Malo by to byť niečo ako zmenšenina štetca na mejkap. Ideálna šírka je aspoň jeden centimeter a strihaný by mal byť do guľata. Existujú tenšie aj hustejšie verzie, je len na vás, s ktorým sa vám bude pracovať lepšie. Ak plánujete použiť viac ako jeden očný tieň, nezaobídete sa bez blending brush.
Ním roztriete všetky farebné prechody, nadefinujete tvar líčenia a pokiaľ nechcete mať zbierku štetcov priveľkú, rovno ním môžete nanášať tú najtmavšiu farbu do vonkajšieho kútika oka.
Posledný štetec, ktorý by mal byť nevyhnutnosťou, je veľmi tenký a precízny. Ten použijete na spodnú linku, na rozžiarenie vnútorného kútika oka a doladíte ním všetky drobné detaily.
Ešte niečo navyše
Do bonusovej kategórie patrí štetec na korektor a na pery. Dokážu uľahčiť líčenie, ale pre domáce použitie nie sú nevyhnutné. Korektor omnoho lepšie vklepete do pleti prstom a v oblasti pod očami, kde je pokožka najjemnejšia, je to aj omnoho šetrnejšie.
Pri perách používajú vizážistky štetce väčšinou z hygienických dôvodov. Pokiaľ ale máte rúž len sama pre seba, lepší efekt dosiahnete priamou aplikáciou na pery. Výnimkou sú len červené a výrazné odtiene, kde je občas precíznosť štetca potrebná.
Autor: Spracovala Monika Almášiová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.