Častejšia je u mužov
Podľa vedcov sa na pocite zamilovanosti podieľa dvanásť oblastí mozgu a zamilovanosť je z hľadiska chemického zloženia veľmi podobná pocitom, aké zažívajú ľudia po požití kokaínu.
Štúdia, ktorej výsledky citoval okrem iného Washington Post, tvrdí, že láska na prvý pohľad je vlastne blesková selekcia fyzických rysov. Podvedome na ich základe vyhodnocujeme, kto je s nami geneticky kompatibilný.
Základom úspechu je údajne dlhý pohľad do očí. Vedci z Chicagskej univerzity tvrdia, že to, na ktorú časť tela vášho vyvoleného sa pri prvom stretnutí zameriate, rozhoduje o tom, či pocítite lásku, alebo vášeň.
Zatiaľ čo k láske na prvý pohľad je potrebný pohľad do očí, respektíve na tvár, sexuálny príťažlivosť je založená na monitorovaní postavy neznámeho jedinca. Vedci tiež zistili, že na to, aby ste pocítili lásku na prvý pohľad, stačí sotva 0,2 sekundy vizuálneho kontaktu.
Počas tejto doby dôjde k dramatickému vzostupu dopamínu, adrenalínu, oxytocínu a ďalším chemickým procesom v mozgu. Výsledkom je pocit eufórie známy ako láska.
Narcistická záležitosť
Pomerne cynický pohľad na lásku majú autori výskumu z roku 2007. Podľa nich ide predovšetkým o záležitosť sexuálnej príťažlivosti a nášho ega. City v tom nehrajú žiadnu rolu.
Ide čisto o narcistický akt, pretože nás priťahujú tí ľudia, ktorých priťahujeme my. Pokiaľ nastane správna konštelácia a vy sa s náprotivkom stretnete pohľadom, priťahuje vás na ňom predovšetkým to, že ste preňho príťažlivá.
Tento princíp je výhodný aj z evolučného hľadiska, lebo je jasné, že nebudete strácať čas s niekým, kto o vás nemá záujem.
Izraelskí vedci zistili, že láska na prvý pohľad sa prehupne v dlhodobý vzťah len v jednom z desiatich prípadov.
Autor: Spracovala Andrea B. Nitkulincová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.