Mnohí Košičania včera pri vstupe do Mestského parku zažili šok. Na bráne sa odbjavili značky oznamujúce zákaz fajčenia a pitia alkoholu v celom areáli parku.
Mesto Košice sa rozhodlo bojovať proti asociálom, vysedávajúcim v Mestskom parku. Ľudi sa na nich sťažovali, že obťažujú okoloidúcich, znečistťujú okolie lavičiek a rušia príjemnú atmosféru zrenovovaného parku.
"Dostali sme množstvo listov, v ktorých sa Košičania sťažovali na asociálov v Mestskom parku," povedal nám jeho správca Dušan Zeleň.
"Obsahom bolo jediné konštatovanie. Mesto investovalo milióny do obnovy parku, no nijako sa nepostaralo o to, aby výsledný efekt nikto nemaril. Mnohí odosielatelia pridali aj fotky, ktorých obsahom boli zábery na pod stromami vylihujúcich asociálov, obsadené lavičky opilcami a pri nich prázdne fľaše od alkoholu."
Pár mesiacov sa mesto rozhodlo s týmto nešvárom bojovať častejšími pochôdzkami mestských policajtov, no prinieslo to iba krátkodobý efekt. Po čase sa asociáli naučili kedy hliadky prichádzajú, kam sa pred nimi zašiť či ako sa na chvíľu zahrať na slušných ľudí.
"Na ostatnom zasadnutí bezpečnostnej rady mesta sme preto schválili opatrenia, ktoré síce slušným ľuďom voňať nebude, no inak sa poriadok v parku zabezpečiť nedal," vraví Zeleň. "Od 1. októbra sme zakázali vstup do parku podnapitým a silne znečisteným osobám, tiež sme zakázali fajčenie a požívanie alkoholických nápojov, vrátane piva v celom areáli. Zatiaľ iba na skúšku, po pol roku zákaz vyhodnotíme a rozhodneme, či ostane v platnosti alebo ho nejako upravíme."
Keď sme sa boli včera v parku pozrieť, pri vstupe, kde je zákaz umiestnený, sme zaznamenali rôzne reakcie. Od vyslovene pozitívnych až radikálne odmietavé. A to ako zo strany zjavne sociálne slabších skupín, až po tých zjavne solventných.
"Ja tento zákaz schvaľujem," povedala nám asi 40-ročná žena. "Precestovala som celý svet a takéto zákazy sú vo veľkomestách úplne bežné. Jedným z nich je aj Central Park v New Yorku. Za porušenie tam hrozia mastné pokuty."
"Pochopím, ak sa boj s cigaretami zameria na nápisy a obrázky na krabičkách. Ale aby som si nemohol zapáliť v parku na lavičke, to už je prehnané. Nech dajú ku každej lavičke popolník, ľudia budú špaky hádzať do nich. Teraz tam nie sú, tak je jasné, že špaky končia na zemi," rozčuľoval sa akýsi dôchodca.
Oslovili sme aj dvoch asociálov, ktorí si dve značky na plote pri bráne všimli až na náš podnet. Chvíľu na ne pozerali, potom si zapálili cigarety a akoby nič vošli dnu. Keď sme ich dobehli, na našu otázku, prečo riskujú pokutu, jeden z nich odpovedal:
"Nech idú do pi.. s takými zákazmi. Som bezdomovec, nemám žiadny príjem a peňazí mám denne za zber šrotu len toľko, aby som mal čo jesť, piť a fajčiť. Ak mi dajú pokutu, nebudem mať z čoho zaplatiť. Takže mňa takýto zákaz nevystraší..."
Od Zeleňa sme sa dozvedeli, že jeden mesiac dajú ľuďom na to, aby sa so zákazmi zoznámili. Od novembra už budú za porušenie vybrať pokuty 50 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.