Známy sa stal až vďaka bohatej seriálovej produkcii z posledných rokov. Predtým sme poznali najmä jeho hlas, v dabingu ho prepožičal agentovi Boothovi z Kostí či Kevinovi Costnerovi. Milan Bahúl je rodák z Bratislavy, no už roky žije v Česku. Šťastným ho robí malá dcérka, priateľka, ale aj pekný vzťah s exmanželkou a deťmi z prvého manželstva. A dnes to budú aj darčeky a oslava jeho päťdesiatych piatych narodenín.
„Rozhovorom sa nebránim, ale ani sa nikam nepchám. Nelákajú ma spoločenské akcie, slávnostné premiéry ani večierky, kde sa utvárajú vzťahy, obsadzujú roly a odohráva veľa marketingových vecí. Jednoducho to nemám rád,“ vysvetľuje slovenský herec, prečo sa o ňom vie málo a nevyskakuje z každej konzervy.
Je rozvážna povaha, všetko si dvakrát premyslí a každú úlohu, ktorú vezme, dobre zváži. Pôvodne z neho mal byť letecký mechanik, no ako to už v živote býva, človek mieni a osud to razom zmení.
Odchovanec dramatického krúžku
Milan Bahúl sa narodil v Bratislave pred viac ako polstoročím.
„Otec bol železničiar a matka, vyučená krajčírka, pracovala ako administratívna pracovníčka. S herectvom som začínal v PKO, v dramatickom krúžku pani Karly Laurincovej, mamy Zora Laurinca, a bral som ho ako koníček,“ začína rozprávanie o svojej ceste k herectvu, ktoré ho dnes živí.
Ako malý tínedžer však videl svoju budúcnosť pri lietadlách.
„Pôvodne som chcel ísť študovať za leteckého mechanika. Brigádoval som aj na letisku, no bolo to v roku, keď sa zrútilo na Zlaté piesky IL-18, a ja som bol v tom čase pri jazere. Viete si predstaviť, aký to bol pocit pre 15-ročného chalana. Keďže som účinkoval v PKO aj počas gymnázia, prihláška na VŠMU bola u mňa akýmsi prirodzeným vyústením.“
Obľúbený v zahraničí
Po absolvovaní herectva začínal v Martine, neskôr prešiel na Novú scénu a do Slovenského národného divadla.
Ako jeden z mála hercov si vyskúšal aj zahraničnú produkciu. Zahral si v Pirátoch, Dračom srdci aj Frankensteinovi.
„To bola vždy úmorná drina. Konkrétne v Pirátoch som dostal od Talianov štyri diely a oblial ma studený pot. Hral som švédskeho dôstojníka kontrarozviedky, ktorý viedol vyšetrovanie, navyše to nebola bežná hovorová angličtina, ktorú som musel zvládnuť, ale archaická, podriadená obdobiu 15. a 16. storočia. Nahral som si to a desať dní som bol zavretý doma v izbe a tvrdo som pracoval,“ kazí laickú predstavu o hercoch, ktorý sa na natáčaniach iba zabávajú.
Pre kritiku odišiel
Okrem zahraničných filmov ho preslávila aj hlavná postava Gorana v Jakubiskovom filme Nejasná správa o konci sveta.
Šťastie mu však nepriniesla. Doteraz sa s tvorcami súdi o svoj honorár.
Milan Bahúl je zásadový človek a akákoľvek nespravodlivosť ho hnevá. Keďže sa nebojí veci pomenovať, občas si zahatá cestu k práci.
„Dva roky po vzniku televízie Markíza som nesúhlasil s tým, ako nás okrádali a, žiaľ, stále okrádajú o tantiémy z repríz. A keďže už od roku 2000 som spolupracoval s Českou televíziou, odišiel som do Česka, kde to neexistuje.“
Čas však všetko vyrieši, aktéri prehltli horkú slinu a herec sa roky objavoval práve na obrazovkách kritizovanej televízie. V Búrlivom víne si zahral sviniara Tótha, v Chlapoch neplačú zas Vinca.
Dobré vzťahy
Dlhodobo sa objavoval aj v českej Ordinácii v ružovej záhrade, v seriáli Dobrá štvrť aj Posledná sezóna. Česká republika sa stala nielen miestom, kde sa dajú zarobiť peniažky, ale aj jeho domovom.
„Pre odchod som mal množstvo osobných dôvodov. Nebudem ich rozpitvávať, iba ak toľko, že s manželkou nám to neklapalo už vyše desať rokov a pred piatimi rokmi sme sa rozviedli.“
Už dlho pred rozvodom žil herec so žurnalistkou a dramaturgičkou Kateřinou Dbalou. Dvojici sa narodila aj dcérka.
„Dobre vychádzam aj s deťmi z prvého manželstva. Dcéra má dvadsaťjeden, syn o sedem viac. Keď potrebujem, občas u exmanželky aj prespím Zachovali sme si pekný vzťah.“
Pokojný otec
Milan Bahúl je vyzretá osobnosť, konflikty nemá rád, tak v pracovnom prostredí ako aj v súkromí. Dokonca sa teší, že konečne vyzrel aj na rodičovstvo. Deťom sa venoval vždy, no byť otcom v mladom veku a teraz po päťdesiatke je úplne iný zážitok.
„Keď som sa stal v dvadsiatich ôsmich rokoch prvýkrát otcom, nebol som taký zorientovaný v množstve vecí a s manželkou sme sa všetko učili za pochodu. Teraz to vnímam pokojnejšie a teším sa z každej voľnej chvíľky s najmladšou dcérkou, lebo to už človek nedobehne. Ani keď vyrastali moje prvé dve deti, som nehľadal spôsob, ako im uniknúť. Asi to znie ako klišé, ale keď sa vrátim po troch dňoch v Bratislave domov, dcérka už vyzerá úplne inak, má úplne iné gestá, objavila už nové veci a ja nechcem, aby mi niečo z toho ušlo.“
Dcéru zachránili homeopatiká
Na dcérku je ešte väčšmi naviazaný, keďže sa narodila s vážnou srdcovou chybou, o jej život museli bojovať už pár dní po príchode na svet. Našťastie všetko dobre dopadlo a Milan Bahúl za to vďačí alternatívnej medicíne.
„Dcéra sa narodila s AV blokádou tretieho stupňa, pri ktorej, zjednodušene povedané, nefunguje synchronizácia chlopní medzi srdcovými komorami a predsieňami. Lekári jej voperovali kardiostimulátor a dostala množstvo liekov, ktoré sme odsunuli do kúta a nahradili homeopatikami. Vďaka tomu jej po tri a pol roku strojček vyoperovali, lebo ho už nepotrebovala. Lekári si to nevedeli vysvetliť,“ teší sa herec.
Západnú medicínu považuje väčšina populácie za normálnu, pre Bahúla je práve ona alternatívnou.
Šiesty zmysel
Je proti očkovaniu detí, antibiotikám a nie bežné spôsoby liečby praktizuje aj na sebe.
„Prvý impulz som dostal pred dvadsiatimi šiestimi rokmi, keď som nakrúcal film Sagarmatha na svahoch Mount Everestu. Tri mesiace v Indii a Nepále, zážitky s ľuďmi z osídlených oblastí Dillí a Káthmandu sa na mne dosť výrazne podpísali. Videl som, že život nie je až taký komplikovaný, ako sa zdá nám, ktorí žijeme v modernej civilizácii, že ľudia dokážu dôstojne existovať aj oveľa jednoduchšie. Odvtedy mám akýsi šiesty zmysel na veci, ktoré skutočne fungujú,“ vysvetľuje.
Alternatívny fajčiar
Herec sa neštíti ani urinoterapie, teda liečby močom alebo autopatie, keď sa vaša vlastná slina zriedi podľa aktuálnych potrieb, podobne ako homeopatické lieky.
Dokonca sa istý čas stravoval makrobioticky: „Je veľmi náročné stravovať sa týmto spôsobom, keď chodíte na zájazdy. V reštauráciách som pôsobil kuriózne, keď som si pýtal iba rybie filé, lebo v škatuľke som si priniesol naturálnu ryžu. Dnes sa v stravovaní držím toho, že nejem cicavce. Každú jeseň som mal silnú nádchu, ale odkedy som ich vyradil z jedálneho lístka, nádcha zmizla.“ Jediný neduh, ktorého sa sympatický päťdesiatnik nedokáže zbaviť je fajčenie. Uvedomuje si, že to vyznieva čudne, ak sa o svoje telo snaží starať a nakoniec si zapáli cigaretu, ale vzdať sa ich nedokáže.
Energiu mu dáva dom
Alternatívu Milan Bahúl nevniesol len do svojho vzťahu k bielym plášťom, ale aj do bývania. Priateľkin otec, teda jeho svokor, kúpil pred rokmi usadlosť pri Prahe. Dvojica si ju postupne zrekonštruovala a dnes žijú tak trošku netradične.
„Usadlosť s 26–metrovou studňou vysekanou do pieskovca je priam energetická nabíjačka. Všetko nasvedčuje tomu, že pôvodne tu bola keltská osada. Toto miesto energiu naozaj vyžaruje. Zavriete vráta, odstrihnete sa od sveta, nad hlavou nebo, vôkol zeleň. A ráno sa zobudíte ako nový človek,“ uzatvára s úsmevom herec, ktorý sa najnovšie objaví v pripravovanom seriáli televízie Joj Zoo.
Autor: Spracovala: Monika Almášiová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.