Termíny vystúpení mu boli často fuk a práve pre ich nedodržiavanie sám sebe podkopával nohy. Pritom túžil byť českým Mr. Beanom, ale aj charakterným hercom s množstvom postáv. Istotne by ich bolo viac, keby si talentovaný herec priskoro nepotykal s alkoholom. Na konci januára 2001 sa mu láska k nemu stala osudnou.
Budúci pondelok by sa dožil sedemdesiatich dvoch rokov. Nebyť osudnej nehody, pri ktorej prišiel o život. S viac ako dvoma promile alkoholu v krvi vkročil Jiří Wimmer na cestu, kde ho zrazil autobus. Na mieste bol mŕtvy.
Či to bol jeden z jeho ďalších pokusov o samovraždu alebo nešťastná náhoda, sa už dnes nedozvie nikto.
Jeho druhá manželka Mercedes spomína na jeho alkoholové eskapády, ktoré trvali niekedy týždeň, niekedy aj mesiac.
„V takých chvíľach som sa bála nielen o jeho zdravie, ale aj život. Býval vo veľmi zlom stave, nejedol, iba bez prestávky pil. Skúsil napríklad zjesť polovicu rožka, ale nešlo to.“
Túžil hrať vážnych
Alkoholom Wimmer bojoval aj proti depresiám a pocitom sebaľútosti. Z rodiny pritom nebol jediný. Vážne psychické problémy mala aj jeho mladšia sestra Alena, ktorá odmietala lekársku pomoc.
Okrem nej mal herec aj staršieho brata Vladimíra. V päťdesiatych rokoch zomrel na zákernú chorobu.
Prostredný Jiří mal odjakživa túžbu zabávať druhých. Triedny šašo sa skoro realizoval v divadelnom krúžku, z ktorého viedla priama cesta na VŠMU.
Absolvoval v roku 1965 a medzi jeho prvými rolami bol aj Hamlet. To však bola jedna z prvých a zároveň posledných vážnych úloh, ktoré mu režiséri zverili.
Jiří Wimmer sa vďaka svojmu komediálnemu talentu zapísal v očiach všetkých ako zabávač. A on toto označenie nenávidel.
Nedocenený
A hnevalo ho nielen to, ale mnoho ďalších vecí. Mrzelo ho, že nemá v televízii vlastnú reláciu. Písal scénky, ponúkal ich televíziám, no nebýval úspešný.
Aspoň zdanlivo, ako bumerang sa mu totiž vracali jeho skeče, v ktorých mal hrať. Problémom bolo, že autorstvo si privlastnil vždy niekto iný.
„Takéto situácie boli spúšťačmi jeho pitia. On tú ľútosť v sebe ventiloval tým, že si dal jedno pivo, druhé, tretie a potom to už išlo. Už som len odriekavala predstavenia a ospravedlňovala ho, že mu nie je dobre. Nevravela som, čo sa deje, ale všetci to vedeli,“ spomína si jeho druhá manželka.
Silná túžba zomrieť
Jiří Wimmer vytvoril komediálnu dvojicu s hudobníkom Karlom Černochom, s ktorým vystupoval v rôznych estrádach a televíznych reláciách ako Ring Voľný alebo Možno príde aj kúzelník.
Hral tiež v Směšném divadle Luďka Soboty, ktorý bol jeho veľký kamarát: „Prežili sme spolu kus života. Poznal som sa s ním od školy, raz sme spolu leteli na Kanárske ostrovy, iba my dvaja. Prerozprávali sme dni a noci, riešili sme jeho život, ale to už bol dosť nasiaknutý alkoholom,“ nedáva si pri spomienkach na nebohého kolegu servítku pred ústa.
Tiež sa mnohokrát stretol s jeho nespoľahlivosťou, dokonca sa v jeho byte pokúsil o jednu zo samovrážd.
„Skúsil to ešte pred dvadsiatimi rokmi,“ komentuje Sobota.
Wimmerova túžba ukončiť svoj život bola silná, pojedol lieky, podrezal si žily, dokonca sa postrelil, no osudným sa mu stal autobus.
Slobodný
Talentovaný herec sa nikdy nedočkal svojej životnej úlohy. Spôsobila to aj Wimmerova túžba po slobode. Na jednej strane chcel hrať vážne a veľké úlohy, na strane druhej nechcel stály angažmán.
Odmietal všetko, čo ho nejako zväzovalo. Aj keď celý život bojoval s problémami, počas dobrých období bol z neho výborný spoločník.
„Bola s ním zábava, mala som v ňom oporu. Dokázal ma nabiť energiou, i za to, že som vydržala jeho alkoholové excesy,“ spomína Mercedes Wimmerová.
Ich manželstvo bolo bezdetné, ale obaja mali dcéry z prvého manželstva. Ani láska k deťom a podpora manželky nedokázali herca udržať pri živote.
Autor: Spracovala Monika Almášiová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.