Dnes uverejňujeme prvý diel rozhovoru so Stanislavom Bartošom o novej emisii Širockých sokolov.
Starosta obce Široké Ing. Stanislav Bartoš hneď na úvod prezradil, že spolu s kolegami hľadali možnosti ako by mohli čo najefektívnejšie hospodáriť s obecnými prostriedkami.
Dostali skvelý nápad a v roku 2010 založili regionálnu menu Širocký sokol. Vďaka jedinečnému projektu väčšina obeživa obieha v Širokom a financie sa vždy vrátia do obecnej pokladnice.
Pán starosta zdôraznil, že sa snažia čo najlepšie hospodáriť, aby sa občania v Širokom cítili dobre a aby mohli svoju obec zveľaďovať.
Dozvedeli sme sa, že práve z týchto dôvodov pokračujú v emisii miestnych platidiel aj v roku 2015. Širocké sokoly sa tešia veľkej popularite, zásoby z roku 2010 a 2014 sa rýchlo minuli.
V tomto roku pripravili nové emisie, ktoré slávnostne uviedli do obehu 26. 7. 2015 pri príležitosti 695. výročia prvej písomnej zmienky o Širokom. Vďaka svedomitej práci a dobrému hospodáreniu bolo možné razbu nových 1, 2, 5 a 100 sokolov realizovať aj v roku 2015.
Všetky štyri mince sú z výtvarného hľadiska jednotné. Na najnižších nomináloch sú dobre viditeľné jednotky spolu so siluetou kostola sv. Mikuláša v Širokom.
Nechýba ani pohorie Branisko, ktoré spolu s letopočtom tvorí jednotný motív na všetkých vydaniach. Siluety polyfunkčného objektu sú typické pre dvojsokoly. Na päťkách sú vľavo pri číslici umiestnené portréty známeho rodáka zo Širokého - egerského biskupa Ladislava Širokaya.
Na stranách rubu vyniká erb obce s letopočtom. Výtvarné návrhy širockých jednosokolov vyhotovila Natália Šomráková.
Dvojsokoly sú vyrobené z čistej medi, ostatné obehové nominály sú z mosadze. Obec Široké predstavila aj jedinečné emisie číslovaných obehových mincí Proof like, ktoré kremnická mincovňa vyhotovila v špeciálnom luxusnom prevedení v náklade 50 kusov.
Pán starosta nám povedal, že v dnešnej dobe nie je jednoduché realizovať emisiu platidiel miestneho charakteru.
Obyvatelia môžu platiť regionálnou menou nielen v Kaderníctve, Kozmetike, Bau Shope a v ďalších prevádzkach, ale mince sú skvelým milodarom do zvončeka v kostole sv. Mikuláša. Obehové 1, 2 a 5 sokoly sú dostupné v počte po 1350 kusov, tieto platidlá by mali plniť funkciu miestneho obeživa.
Najväčším prekvapením zo Širokého sú číslované zlaté 100-Sokoly s letopočtom 2015, ktoré vyšli v obmedzenom náklade 50 kusov.
Podrobné informácie o zlatých dukátových razbách a ďalších kuriozitách zo Širokého si môžete prečítať na budúci týždeň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.