Domáce dobroty a plná špajza chutných zaváranín nie je nikdy na škodu, či už počas zimy, alebo ak sa objaví nečakaná návšteva.
Zaváraniu ešte stále neodzvonilo, no aj vy možno patríte medzi ľudí, ktorým sa robia vrásky na čele pri pohľade na spúšť, ktorá po veselej zaváracej akcii v kuchyni zostala. Pri správnom postupe sa podobnému stresu v budúcnosti vyhnete.
1. Vyberajte dôkladne
Stavte na kvalitné ovocie a zeleninu, vyberajte len to čerstvé, dozreté a nenahnité. Farba aj tvar a veľkosť by mali byť rovnaké, aby sa ľahšie a rovnomerne poukladali do pohárov. Ovocie očistite, umyte a pred vkladaním do pohárov zbavte nadbytočnej vody.
2. Pripravte ich
Ovocie odstopkujte, odkôstkujte, rozpoľte podľa druhu a spôsobu, akým chcete ovocie či zeleninu zavárať. Niektoré tvrdé druhy ovocia a zeleniny môžete dopredu predvariť, aby zmäkli.
3. Do čoho zavárať
Najčastejšie sa používajú na zaváranie poháre s viečkami alebo poháre so šraubovacím uzáverom. Pred plnením ich dôkladne umyte a skontrolujte, či nie sú poškodené.
4. Plnenie
Odkvapkané ovocie alebo zeleninu postupne ukladajte do pohárov. Snažte sa ich naplniť čo najviac, netlačte ich však nasilu. Poháre naplňte asi 1 cm pod okraj.
5. Čím zaliať zaváraninu
Ovocie zalievajte horúcim nálevom. Častým spôsobom konzervácie je aj sterilizácia mimo obalu. Napríklad, keď plody zahrejete k bodu varu a horúce ich nalejete do nahriatych pohárov až po okraj. Ihneď ich treba uzatvoriť a položiť dnom hore. Pri tejto forme zavárania nesmie dôjsť k ochladeniu.
6. Tradičné či netradičné?
Chcete skúsiť pri zaváraní pár nových fígľov? Stačí pridať do pohárov pár chutných drobností. Pridajte klinček či vanilku, škoricu alebo badián alebo dokonca aj kôstky.
7. Samotné zaváranie
Zavárať môžete rôzne. Ak nemáte klasický zavárací hrniec, použite väčší hrniec s pokrievkou. Na dno stačí dať staršiu utierku, na ňu poukladať poháre a zaliať vodou. Poháre musia byť potopené. Môžete použiť aj rúry (poukladajte poháre na plech) alebo umývačku riadu.
8. Teplota
Pomocou teplomeru kontrolujte teplotu. Pomaly zahrievajte podľa toho, aký druh ovocia či zeleniny zavárate. Menšie ovocie 10 minút pri 74 stupňoch Celzia, ostatné 15 minút pri 82 stupňoch Celzia. V rúre nastavte teplotu na 180 stupňov, keď začne voda vrieť, znížte teplotu na 100 stupňov. Sterilizujte 20 minút.
9. Pozor na viečka
Po vybratí z nádoby skontrolujte viečka. Môžete na ne zaklopať, mali by vydávať dutý a hluchý zvuk.
10. Ako uskladňovať?
Poháre si označte názvom a dátumom, viečko môžete ozdobiť látkou s motúzikom alebo mašličkou. Zaváraniny by sa mali skladovať na tmavom mieste maximálne dva roky.
Autor: Spracovala: Monika Almášiová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.