Horúčavy zvýšili náročnosť Slovak Karst Cupu

Sportnet|8. sep 2015 o 00:00

Klub orientačného behu Akademik Technická univerzita Košice usporiadal štvordňové preteky Slovak Karst Cup 2015 súčasne ako 53. ročník pohára rektora TU Košice v orientačnom behu za účasti vyše 450 pretekárov z trinástich krajín.

KOŠICE.

V elitnej kategórii mužov celkovo zvíťazil Litovec Jonas Gvildys pred Rusom Alexandrom Minakovom a Maďarom Botondom Szucs, pričom východniari neštartovali. V ženskej elite vyhrala Maďarka Luca Szuromi pred Ruskou Ekaterinou Minakovou a Češkou Pavlou Hulcovou. Jediná východniarka hodnotená v celkovom poradí Kristína Krajčíková(ATU Košice) skončila šiesta. Jej oddielová kolegyňa Martina Rákayová skončila v tretej etape tretia.
V celkovom poradí v súčte štyroch etáp z východniarov v prvej polovici v jednotlivých hlavných vekových kategóriách skončili: W-10A: 1. Simona Mihaličová, W-14A: 4. Ľ. Weissová, W-16A: 4. D. Kalenská, W-18A: 4. A. Šofranková (všetky ATU Košice), W35-A: 2. T. Bednáriková (Čingov Spišská Nová Ves), W45-A: 2. J. Franková (Sokol Kysak), M-10A: 1. Jakub Janšo, 2.A.Roháč, M-12A: 2. L. Novota,...4.M. Roháč(všetci ATU Košice), ... 7. M. Vaľa (Sokol Kysak), M-16A: 5. J. Kokoška, M-18A: 5. D. Sláma(obaja ATU Košice), M35-A: 3.M. Dudra, M45-A: V. Franko (obaja Sokol Kysak). V nižších výkonnostných kategóriách si ocenenia vybojovali: W21-B. 1. Ľudmila Sokolová, 2. D. Franková, M21-B: 2. J. Kvaka (všetci Sokol Kysak). Organizátori pripravili okrem štyroch etáp aj zaujímavú súťaž v orientačnom labyrinte ako aj preteky v nočnom orientačnom behu.

Po skončení pretekov riaditeľ pretekov Jozef Pollák zhodnotil štvordňové zápolenia takmer päťstovky pretekárov takto: „Tohtoročný Pohár Slovenského krasu bol charakteristický úmornými horúčavami a náročnými traťami. S prvou prekážkou sa z pohľadu organizátorov nedalo urobiť nič, tú druhú prekážku postavili pred pretekárov organizátori úmyselne. K týmto pretekom mapovo náročné trate už tradične patria. V tomto ročníku však vďaka zaradeniu prvých dvoch etáp západne od Rožňavy, do kopcovitých terénov pri Rudnej, trate získali punc aj značnej fyzickej náročnosti. Tretia a štvrtá etapa sa uskutočnila na Silickej planine, kde terén ako vždy dostatočne preveril orientačné schopnosti pretekárov. Čo môže organizátorov tešiť, je, že pretekári, ktorí sa postavili na štart, boli s traťami a aj s celkovou organizáciou veľmi spokojní.“