Kľúčovú úlohu pri politických zmenách zohrávajú významné osobnosti, bez ktorých by nemohla fungovať demokracia.
Bez charizmy a vplyvu známych politikov a disidentov, ktorí sa postavili za demokraciu, by nebol padol totalitný režim.
Výraznú osobnosť československých dejín, dramatika, spisovateľa Václava Havla si vážia všetky generácie.
Na prvého hovorcu Charty 77, posledného prezidenta Česko-Slovenska, prvého prezidenta Českej republiky si s úctou spomínajú nielen v Európe, ale aj všade vo svete. Portréty najaktívnejšieho organizátora politických zmien v roku 1989 nájdeme na medailách a poštových známkach v rôznych podobách.
Voľba prvého demokratického prezidenta po politických a spoločenských zmenách v roku 1989 patrila k najvýznamnejším udalostiam.
V poradí 9. československého prezidenta Václava Havla zvolili slobodne 29. 12. 1989. Získal všetkých 183 hlasov v Snemovni ľudu a 140 hlasov v Snemovni národov. Po voľbách vyšli nové poštové známky, ktoré vydali v rekordnom čase jedenásť dní.
Príprava bola pomerne náročná, netypické návrhy s logom Občianského fóra predložil Jozef Herčík.
Na veľmi nevhodných náčrtoch bol Havel oblečený vo svetri. Neformálne námety prezidentská kancelária jednoznačne odmietla.
Ďalšie kresby a rytecké práce s oficiálnym portrétom prezidenta vypracoval Miloš Ondráček. Svojou rýchlou prácou a profesionálnym prístupom podal obdivuhodný výkon pri tvorbe nových známok.
Tlačiarne v krátkom čase dokázali vyrobiť celý náklad. Viacfarebné ceniny vytlačili kombináciou hĺbkotlače a oceľotlače v 40-miliónovom náklade.
Na poštách začali predávať 9. 1. 1990 nové 50-halierové výplatné známky.
Okrem týchto prvých vydaní pošta distribuovala aj vyššie nominály, ktoré vychádzali postupne s časovým odstupom.
Na snímke sú ďalšie vydania poštových cením s portrétom Václava Havla, ktoré sa oficiálne začali predávať 22. 1. 1998.
Výtvarné návrhy vypracoval J. Rathouský, rytecké práce vyhotovil M. Ondráček. Na prvý pohľad sú to bežné známky, ale vďaka signatúre sa z nich za pár sekúnd stali jedinečné kuriozity.
Ceniny podpísal Václav Havel červeným perom a na tretiu známku dokreslil typické srdiečko. Farba signatúry je neobvyklá, politik zrejme prispôsobil svoj podpis k známkam.
Havlove autogramy sú dvojfarebné, typický je zelený podpis s červeným srdiečkom. Niekedy stačia aj malé odchýlky a bežné ceniny sa zmenia na vzácne rarity.
Filatelia je zaujímavá najmä preto, že medzi bežnými známkami sa vždy nájdu aj výnimočné exempláre.
Spájajú sa so zaujímavými príbehmi, ktoré sú korením filatelie...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.