Obec Dolné Plachtince v okrese Veľký Krtíš má evidentne špecifické miesto na mape Slovenska. Stala sa totiž rodiskom hneď niekoľkých hereckých legiend. Okrem Júliusa Pántika, Štefana Kvietika či Milana Kňažka sa tam narodil aj Ctibor Filčík - jeden z našich najvýraznejších slovenských povojnových hercov.
Skôr narodená generácia si ho pamätá z množstva divadelných, aj filmových úloh, no tiež ako nezabudnuteľný hlas Osmijanka v rozhlasových rozprávkach.
No keby v tom čase existoval bulvár, Filčík by kraľoval na jeho titulkách. Prebral totiž ženu jednému z najmocnejších komunistických a vládnych predstaviteľov.
V divadelných kruhoch sa traduje, že Filčík bol ľavobočkom jedného z uhorských šľachticov a zdedil vrodený aristokratizmus.
No hoci sa 15. augusta 1920 narodil v rodisku viacerých známych hercov, jeho cesta spočiatku k tejto profesii neviedla. Vyštudoval obchodnú akadémiu a istý čas pracoval ako dozorca na colnej a finančnej správe v Bratislave.
Múzy ho však začali lákať, a preto pôsobil v Dramatickom krúžku Štefánik. Odtiaľ sa dostal aj k nahrávaniu v Slovenskom rozhlase a všimol si ho i nestor slovenského divadelníctva Andrej Bagar.
Ten mu ponúkol angažmán vo vznikajúcom martinskom divadle. Filčík tam pôsobil v rokoch 1944 – 1948 a dokonca sa v tom čase zapojil aj do Slovenského národného povstania.
Veľký profesionál
Potom sa vrátil do Bratislavy a stal sa jednou z najvýraznejších postáv nášho národného divadla.
„Ctibor Filčík pre mňa reprezentoval vzorového herca – profesionála, ktorý naozaj svoju prácu herca bral nielen ako povinnosť, ale skutočne ako povolanie, ba dokonca možno to tak povedať, že sa mu toto poslanie snúbilo s koníčkom,“ povedal Ladislav Chudík, s ktorým si spoločne zahrali napríklad v Kapitánovi Dabačovi.
Nahradil uväzneného Husáka
V divadelných kruhoch napokon spoznal aj osudovú ženu svojho života. Bola ňou síce pôvodom Češka, no de facto prvá slovenská profesionálna režisérka Magda Husáková Lokvencová, manželka Gustáva Husáka.
V tom čase však ešte nebol prezidentom, ba dokonca ho v roku 1951 zatkli a v roku 1954 ho za buržoázny nacionalizmus odsúdili na doživotie.
Lokvencová mala už v tom čase s Husákom dve deti a kvôli týmto vykonštruovaným obvineniam ju vyhodili z divadla.
Najbližším človekom po jej boku sa stal Ctibor Filčík. Priateľstvo dvoch umeleckých duší napokon prešlo do intímneho vzťahu a herec mal veľmi dobrý vzťah aj s Husákovými synmi.
Keď nášho budúceho prezidenta po amnestii v roku 1960 prepustili z väzenia, dostal sa do zložitej situácie. Na jednej strane bol hercovi vďačný za to, že sa mu postaral o najbližších, no manželský trojuholník nezvládol.
„Bolo to osobné sklamanie a dlho to vo vnútri riešil, ale nakoniec sa rozviedol,“ prezradil raz bývalý československý predseda vlády Ľubomír Štrougal.
Dobrovoľným vdovcom
Filčík a Lokvencová si však veľa spoločného života neužili. Prvá profesionálna režisérka zomrela nečakane v roku 1965, krátko po premiére Sartrovej hry Diabol a Pánboh, kde v úlohe Goetza mimoriadne exceloval Filčík.
„Po smrti Magdy Husákovej Lokvencovej Filčík akoby prijal úlohu vdovca. Spomínal na ňu s obrovskou úctou, nazýval ju pani doktorka a vraj to z jeho úst znelo skoro ako Pán Boh,“ uviedla kedysi teatrologička Nadežda Lindovská.
Najväčší titul nezískal
Desať rokov po jej smrti sa Gustáv Husák stal prezidentom. Avšak to, čo herec hlave štátu kedysi spôsobil, malo svoje následky aj pre jeho budúcnosť.
Napriek tomu, že Ctibor Filčík patril medzi významné herecké osobnosti, najvyššieho ocenenia sa mu nikdy nedostalo. Na konte mal len titul zaslúžilý umelec, ktorý získal v roku 1967.
A hoci sa mnoho odborníkov zhodlo v tom, že si zaslúžil aj titul národný umelec, nikdy ho nezískal. Toto ocenenie totiž musel schváliť samotný prezident a vraj sa nenašiel nikto, kto by mal odvahu niečo také Husákovi navrhnúť.
Ctibor Filčík zomrel náhle 21. novembra 1986.
Autor: Spracovala Anna Novotná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.