Košice sa včera vrátili o poriadny časový úsek späť. Udalosti z noci 20. na 21. augusta 1968 si pripomenula partia milovníkov histórie.
KOŠICE. Dnes uplynulo 46 rokov od chvíle, keď pokus Československa priblížiť sa demokracii a obrodiť politickú situáciu zastavil vpád okupačných vojsk armád Varšavskej zmluvy.
Symbolom tejto udalosti boli tanky s bielym pásom na karosérii, ktoré obsadili všetky väčšie i menšie mestá celej republiky. Hoci sme sa ich pred vyše dvoma desiatkami rokov zbavili, vrátili sa. No nie aby opäť menili dejiny.
"Každý rok premýšľame, ako by sme si v tento deň pripomenuli jeho neslávne známe udalosti," povedal nám Peter Vtipálek, predseda Občianského združenia Košickí recesisti.
"Vlani sme hodinu púšťali pamätnú nahrávku o vpáde vojsk, ktorá v osudné ráno znela éterom a striedali sme ju s pesničkou Jdi domů Ivane, čeká tě Nataša. Pred dvoma rokmi sme čiernymi stuhami, ktorých sme spotrebovali 550 metrov, niekoľkokrát obtočili budovu pobočky ruského veľvyslanectva v Košiciach."
Tento rok však chceli urobiť niečo veľké, čo by si Košičania pamätali poriadne dlho. Nápadov mali viacero. Od zoskoku padákom "varšavských" veteránov, ktorí sa zúčastnili invázie (vraj ich žije ešte okolo 12-tisíc), cez požiadavku (na Rusov) na finančné odškodnenie každého, kto 21. augusta 1968 žil v ČSR, až po recesistické obsadenie spomínanej pobočky veľvyslanectva.
"Napokon takmer jednozačne zvíťazil nápad, aby sme si od slovenskej armády požičali niekoľko tankov a urobili s nimi pár kolečiek okolo centra. Aj tak je v súčasnosti tak rozkopané, že je vhodné akurát tak na tanky," pokračuje Vtipálek s úsmevom."
Realizácia tohto nápadu však nebola jednoduchá. Slovenská armáda totiž v Košiciach disponuje iba piatimi americkými tankmi typu Hercules BIG 7 a aj tie sú už niekoľko rokov zamknuté v sklade, ktorý strážia americkí vojaci. Tento problém však pomohli vyriešiť členovia Klubu vojenskej histórie.
"Poskytli nám 10 tankov T 34, ktoré Sovieti použili práve pri invázii v roku 1968. Pri stúpaní na Sorošku sa im však zadreli motory, takže ich tam nechali a ďalej šli pešo. Slováci ich opravili a dlhé roky schovávali v stodolách," vysvetlil Vtipálek.
Keď sa od magistrátu podarilo vymámiť povolenie na prejazd piatich okruhov mestom, stačilo už iba namaľovať na "kapotu" biely pás, aby boli repliky čo najvernejšie. Za "volant" tankov si potom posadali ich majitelia a komparz doplnili členovia klubu.
Ako sme sa mali možnosť včera presvedčiť, Košičania sa na sledovaní tankového sprievodu dobre zabávali. Keďže niektorí starší odpadávali, lebo si mysleli, že Rusi sa vracajú, organizátori akcie vyslali pred sprievod vozidlo, ktoré z ampliónu oznamovalo, že ide o recesiu. A tiež vyzývalo na zastavenie hádzania kameňov, lebo takto obyvateľstvo v roku 1968 na inváziu reagovalo.
Po piatich okruhoch cez Moyzesovu, Štúrovu, Štefánikovu a Hvizedoslavovu zastali tanky pred Auparkom. Kto mal záujem, mohol sa na nich odfotiť. Zábava pokračovala do neskorých nočných hodín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.