Levoča 16. augusta (TASR) - Lokalita Spišský hrad a pamiatky okolia, zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 1993, bola o 16 rokov neskôr rozšírená aj o mesto Levoča. Pridalo sa tak k Spišskému hradu, kostolíku Ducha sv. v Žehre, Spišskej Kapitule a mestskej pamiatkovej rezervácii v Spišskom Podhradí. "Oblasť je vzácna pre to, že sa tu autenticky zachovali kvality a hodnoty, ktoré ukazujú, ako prebiehal stavebný vývoj a vývoj krajiny od hradu, ako sídla kráľovskej moci, cez Spišskú Kapitulu, ako sídla cirkevnej správy, až po slobodné kráľovské mesto Levoča," vysvetlila pre TASR riaditeľka Slovenského národného múzea Spišského múzea v Levoči Mária Novotná.
Tento fakt vníma levočská samospráva ako veľkú prestíž, pretože sa tak mesto dostalo do exkluzívnej spoločnosti. Podľa primátora Milana Majerského je však veľmi ťažké sa tam aj udržať a mesto niektoré nároky nevie vlastnými silami zvládnuť. "Mesto Levoča, ako aj ostatné samosprávy, ktoré sú súčasťou UNESCO, očakávajú, že dostanú väčšiu podporu od štátu. Pozornosť štátu je veľmi dôležitá, pretože máme viacero pamiatok UNESCO a najmä finančná podpora by mala byť vyššia," konštatoval Majerský. Fakt, že Levoča je na tomto zozname, totiž prináša vysoké nároky, ktoré sú kladené predovšetkým na samosprávu, aby mesto nebolo vylúčené z tejto spoločnosti. "Nároky sa týkajú predovšetkým údržby pamiatok a vieme, že pamiatkari majú vysoké nároky. O to viac financií to potom stojí samosprávu," zdôraznil levočský primátor, ktorý si vie predstaviť napr. zriadenie špeciálneho grantového systému a ten by sa sústredil výhradne len na finančnú podporu pamiatok UNESCO.
Aj napriek tomu však považuje vstup do zoznamu UNESCO za pozitívum, jedným z faktov je, že sa tu zvýšila návštevnosť. Kým napr. v rokoch 2009 a 2010 sa počet turistov vybavených v Informačnej kancelárii mesta Levoča pohyboval na úrovni 14.000 ročne, v roku 2013 to bolo viac než 19.000 turistov a len o niečo menej ich prišlo vlani. Podľa vedúcej oddelenia cestovného ruchu a rozvoja mesta na Mestskom úrade v Levoči Anny Lazorovej sa zvýšil najmä počet slovenských návštevníkov.
Levoča, ktorú do zoznamu UNESCO zapísali v auguste 2009, si so svojimi hradbami a zastavaním zachovala charakter stredovekého mesta. Je mestskou pamiatkovou rezerváciou a vďaka množstvu pamiatok a umeleckých skvostov patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. "Najvýznamnejšou a jedinečnou pamiatkou je Chrám svätého Jakuba so svojimi 11 oltármi, gotickým a renesančnými krídlovými, vrátane najvyššieho dreveného gotického oltára na svete, ktorého tvorcom je Majster Pavol z Levoče," upozornil Majerský. Súčasťou Levoče je aj stredoveké námestie s renesančnými domami, renesančnou radnicou, tiež ďalšie dva vzácne kostoly a barokovým interiérom a klasická budova župného domu. Historické centrum obklopuje mohutný hradobný systém s dĺžkou 2,5 kilometra a práve s jeho údržbou má mesto najväčšie problémy. "Hradby sa nám každoročne rozpadávajú, po zime pravidelne ten pieskovec zvetráva a padá to, takže musíme to neustále opravovať," konštatoval Majerský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.